سقف کاذب آشپزخانه

سقف  کاذب آشپزخانه

می توان گفت مهمترین بخش طراحی یک آشپزخانه بعد از انتخاب کابینت ها، طراحی سقف آشپزخانه است .  علت این امر این است که انتخاب یک سقف مناسب با طراحی منحصر به فرد باعش می شود تا سایر اجزا و ارکان به کار رفته شده در طراحی آشپزخانه بیشتر و بهتر به چشم بیایند. یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی و افزایش زیبایی آشپزخانه، سقف کاذب است. این نوع سقف ها علاوه بر عایق بندی و مقاومت بالا، نصب بسیار سریع و آسانی دارد و دارای تنوع زیادی هستند. به عنوان مثال می توان به پر کاربرد ترین مدل های آن اشاره کرد.

چه سقف کاذبی برای آشپزخانه مناسب است؟

همیشه از آشپزخانه به عنوان قلب خانه یاد می شود، از این رو نوع سقف کاذبی که برای این فضا قرار است انتخاب و استفاده شود از اهمیت بسیاری برخوردار است. به دلیل اینکه آشپزخانه همواره محلی برای پخت و پز و رسوب و انباشت بخار و چربی محسوب می شود، پس باید نوع سقف کاذبی که انتخاب می کنیم ضمن پوشش سقف و زیبایی که به محیط می دهد از ویژگی هایی مانند دوام، مقاومت، کیفیت، تامین نور و قابل شستشو بودن برخوردار باشد.

در ادامه به بیان برخی از انواع متداول سقف کاذب آشپزخانه می پردازیم.

یکی از طرح های بسیار پر مخاطب و جدیدی که از آن برای طراحی سقف آشپزخانه استفاده می شود، بکارگیری سقف آسمان مجازی است.این نوع سقف ها تداعی کننده آسمان آبی و درخشش نور خورشید است و حس تازگی و نشاط و انرژی را در فضا منتشر می کند. در این سقف ها می توان طرخح ها و نقوش متعددی را شکل چند شیت و چند تایل مجزا از یکدیگر نصب نمود و نور پردازی مناسب با آن طرح را روی آن پیاده سازی کرد.

این مدل سقف های آشپزخانه  بسیار مدرن بوده و مناسب افراد سخت پسند و خوش سلیقه است. این مدل سقف های کاذب با ترکیب چوب و شیشه از متد های مدرن  و امروزی هستند که بسیار وابسته به سلیقه شخصی افراد و معماری کلی داخلی ساختمان است. به کار گیری نورپردازی داخل این سقف ها جلوده شیشه و چوب را چندین برابر می کند و فضای آشپزخانه را بسیار گرم و شیک می نماید.

از آنجایی که انتخاب سقف کاذب با مدل های ذکر شده برای بسیاری از افراد چه از نظر بودجه و چه از نظر ظاهری گزینه مناسبی برای افراد نباشد، طراحان و مجریان این سقف های کاذب را به صورت ترکیبی از انواع مختلف در آشپزخانه به کار می برند. به عنوان مثال می توان به سقف های کاذب ترکیبی چوب و کناف اشاره کرد که ترکیب این دو مواد با هم می تواند جلوه خاصی به کناف بدهد و آن را از یکنواختی خارج کند. همچنین استفاده از سقف کاذب کشسان همراه با سایر متریال مانند کناف یا چوب می تواند هزینه ها را کمتر کند و سرعت اجرای ساخت را نیز بالا ببرد.

این مدل سقف های کاذب به دلیل ویژگی های بسیار مناسبی که دارند از جمله سقف های ایده آل هستند. این سقف ها از پلی وینیل کلراید ساخته می شوند و وزن بسیار سبک دارند.  سقف های کاذب پی وی سی عایق بسیار مناسبی در برابر رطوبت، حرارت بالا و صدا می باشند. و از آنجا که حرارت و رطوبت دو فاکتور مهمی هستند که درصد وقوع آنها در آشپزخانه بسیار بالا است، استفاده از این مدل سقف در آشپزخانه بسیار مناسب می باشد. همچنین این مدل سقف ها به راحتی قابل شست و شو با مواد شیمیایی و شوینده می باشند.

کناف در واقع یک مدل سقف کاذب مدرن به صورت ساخت و ساز خشک نوین است که از جنس برگه های گچی  می باشد. این نوع صفحه ها با تئجه به نوع کاربرد در سه نوع معمولی، مقاوم در برابر حریق و یا مقاوم در برابر رطوبت که هر کدام دارای رنگ های متفاوتی هستند، مورد استفاده اند.

 • سقف کاذب گریلیوم
 • سقف کاذب از پیش ساخته شده گچی
 • سقف کاذب رابیتس
 • سقف کاذب کناف
 • سقف کاذب گریلیوم
 • سقف کاذب چوبی
 • سقف کاذب ترکیبی
 • سقف کاذب طلقی یا پلکسی
 • سقف کاذب مجازی
 • سقف کاذب پی وی سی (PVC)
 • سقف کاذب شیشه ای
 • سقف کاذب آی گلس

بررسی انوا ع سقف کاذب آشپزخانه:

۱- سقف کاذب رابیتس چیست و کاربرد و اهمیت استفاده از سقف کاذب رابیتس

رابیتس یا راویز یکی از قدیمی ترین انواع سقف های کاذب محسوب می شود و برای زیباتر و پر حجم نشان دادن سقف مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع رابیتس ورقه های مشبک فولادی و فلزی هستند که به هم جوش داده می شود و در قالب سقف پایین تر از سقف اصلی قرار می گیرد و با استفاده از گچ به تزیین آن می‌پردازند، این ورقه ها نقش رابط را میان سقف اصلی و گچبری‌ های بیرونی ایفا می کنند.

دلیل استفاده از گچ برای تزیین اینگونه سقف ها این است که به راحتی و بدون جدا شدن به ورق ها می چسبد. گفتنی است رابیتس علاوه بر نوع فلزی، نوع چوبی نیز دارد که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اهمیت و کاربرد سقف های کاذب رابیتس را می توان در چند مورد بررسی نمود:

 1. در دسترس بودن تمام مصالح مورد نیاز
 2.  اجرای راحت تر آن نسبت به برخی مدل‌ های دیگر
 3.  طراحی های ظریف و چشمگیر
 4. در دسترس بودند نیروی ماهر فراوان برای اجرای سقف کاذب رابیتس
 5.  انعطاف پذیری بالا
 6. مقاوم بودن در برابر آتش سوزی
 7.  ایجاد سقفی صاف و یک دست بدون به وجود آمدن ترک خوردگی

۲- سقف کاذب کناف برای آشپزخانه

 سقف های کاذب کناف جایگزینی برای سقف های رابیتس به علت صرفه جویی در هزینه و زمان به حساب می آید و می توان آن ها را سازه هایی از گچ دانست که جای گچ کاری های سخت و پر دردسر قدیمی را گرفته اند.

در واقع کناف یک صفحه روکش دار گچ دار است که امروزه می‌توان از آن ها در بسیاری از کارهای گچ کاری استفاده نمود.

استفاده از سقف های کاذب کنافی مزایایی را به همراه دارد.

مزایای سقف کاذب کناف :

 •  مقاومت و ایمنی بالا در برابر زلزله
 •  وزن کم و حمل و نقل آسان
 •  عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب
 •  رنگ آمیزی آن به وسیله رنگ های مختلف

گفتنی است امروزه در اجرای سقف کاذب کنافی معمولا از مدل های یکپارچه، مشبک، کوتاه و بلند و… استفاده می نماید.

۳- سقف کاذب طلقی برای آشپزخانه

سقف کاذب طلقی یا پلکسی به نوعی از سقف گفته می شود که جنس آن از نوع پلاستیک ترمودینامیک است و ظاهری شفاف دارد. این گونه سقف ها به علت فشرده شدن پلاستیک از مقاومت و دوام بالایی برخورداراند و جایگزین مناسبی برای سقف های کاذب شیشه ای محسوب می شود.

سقف های کاذب طلقی به علت زمان کمی که در نصب می برند، تعویض آسان طرح های طلق، ثبات رنگی، ارزان تر بودن و … گزینه مناسبی هم برای آشپزخانه و هم برای سایر نقاط منزل به شمار می‌آیند. علاوه بر این ها سقف های کاذب طلقی با شفافیت و عبور حجم بیشتری از نور در نورپردازی ها و طراحی ها از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر سقف های کاذب در بین متقاضیان برخور دارند.

۴- سقف کاذب آشپزخانه PVC

 سقف های کاذب پی وی سی به علت مقاومتی که در برابر رطوبت دارند بیشتر به عنوان سقف کاذب سرویس بهداشتی و سقف کاذب حمام مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع دوام این گونه سقف ها در برابر رطوبت از مزیت آن ها به شمار می رود و از همین رو می توان از آن ها در آشپزخانه نیز استفاده نمود.

پی وی سی پلاستیکی جنس مقاومی ست که از محصولات نفتی به شمار می رود، به همین دلیل در برابر رطوبت ها دچار خرابی نمی شود. این مدل به خاطر ضد آب بودن و مقاومت در محیط های نمناک مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است.

اجرای سقف pvc آشپزخانه

امروزه برای بازسازی ساختمان علاوه بر استفاده از سقف کاذب کناف در پذیرایی،اتاق ها و سرویس‌های بهداشتی در آشپزخانه نیز برای زیبایی دوچندان از سقف پی وی سی آشپزخانه استفاده می شود.استفاده از این سقف در طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است .
استفاده از سقف pvc آشپزخانه محیط آشپزخانه را بسیار دلچسب و زیبا می‌کند که برای بانوان محترم که مدت زیادی در این فضا می گذرانند بسیار تاثیرگذار و جذاب است به همین منظور بازار رقابتی این محصول نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.

۵- سقف کاذب مجازی برای آشپزخانه

امروزه در طراحی های جدید منزل و سقف های آشپزخانه طوری برنامه ریزی شده است که بتوان محیطی آرام بخش و زیبا را برای مشتریان طراحی کرد، سقف های کاذب مجازی نیز در این مورد پیشتاز هستند.

علت نامگذاری این گونه سقف ها با عنوان مجازی این است که شما می توانید طرح دلخواه خود را که می‌تواند این طرح برگرفته از طبیعت باشد مثل آسمان، شاخه های درخت، گل و یا طرح های دیگری را به طور مجازی بر روی سقف خود پیاده کنید و جلوه های بسیار زیبا و واقعی را به محیط ببخشید.

 این گونه سقف ها بطور معمول از سه بخش تشکیل شده اند که عبارت است از:

 بخش اول: سازه نورپردازی که به سقف اصلی متصل است و با استفاده از لامپ هایی در پس زمینه به جلوی طرح کمک می کند.

بخش دوم: سازه سقف کاذب که با فاصله از شی نورپردازی قرار می گیرد و با توجه به درخواست و سلیقه مشتری می توان از انواع سقف های کاذب استفاده نمود.

بخش سوم : آخرین بخش که متمایز کننده سقف مجازی با سایر سقف های کاذب می باشد تایل است. در واقع سطحی است که زیر سقف کاذب با طرح‌ ها و تصاویر متنوع قرار می گیرد و جلوه های بسیار زیبایی به محیط می بخشد.

 با استفاده از این مدل می توانید گوشه ای از طبیعت و منظره دلخواه خود را به خانه و آشپزخانه تان بیاورید. توصیه ما به شما این است اگر آشپزخانه کوچک و یا بدون پنجره ای را دارید از این مدل سقف های کاذب استفاده نمایید تا به دلباز شدن محیط کمک کرده باشید.

۶- سقف کاذب رنگی برای آشپزخانه

سقف کاذب رنگی سقفی است که در آن از تایل ها و شیشه های رنگی استفاده شده است.

 برای استفاده از این گونه سقف ها باید به تاثیری که رنگ در آشپزخانه می گذارد توجه شود مثلاً اگر شما قصد استفاده از رنگ‌ های تیره را برای آشپزخانه خود دارید باید این را بدانید که انتخاب رنگ تیره آشپزخانه‌ تان را کوچک تر و دلگیر نشان می‌ دهد، این در صورتی است که هر چه رنگ روشن تر باشد بزرگتر نشان دادن و دلباز شدن فضا کمک شایانی می‌ کند.

۷- سقف کاذب ساده برای آشپزخانه

وقتی سقف کاذب مانند یک دیوار بدون تزیین، صاف و یک دست باشد سقف کاذب ساده نامیده می‌شود و بیشتر هدف از به کار بردن این گونه سقف ها در آشپزخانه پوشاندن ابزار و لوازمی است که از سقف عبور نموده مانند لوله کشی های آب ،گاز و تهویه و همچنین سیم کشی های برق.

 این نوع سقف ها با هزینه بسیار پایین تری نسبت به سایر سقف های کاذب که پرکارترند قابل اجرا هستند.

سوالات متداول

آیا سقف کاذب کارایی عایقی نیز دارد؟

 بله این سقف ها به گونه ای هستند که مانند عایقی در برابر حرارت عمل می‌ کنند و از اتلاف انرژی جلوگیری می نمایند.

سقف کاذب برای چه آشپزخانه هایی مناسب است؟

اجرای سقف کاذب با توجه به سلیقه شما برای انواع آشپزخانه های بزرگ و آشپزخانه های کوچک مناسب است.

سقف کاذب چه میزان وزن دارد؟

وزن سقف کاذب بر اساس ضخامت و موادی که در آن به کار رفته است متفاوت می باشد. به طور مثال سقف های کاذب کنافی در هر متر مربع میانگین وزنی شان بین ۱۱ تا ۵۰ کیلوگرم است.

آیا می توان برای پوشش سقف های بلوکی یا آجری از سقف کاذب استفاده نمود؟

بله، سقف های کاذب قابلیت اجرا بر روی سقف های بلوکی، سفالی و آجری را نیز دارا هستند.

کدام سقف کاذب در برابر حرارت مقاومت بالاتری دارد؟

سقف کاذب رابیتس از نظر دوام در برابر حریق و حرارت مقاومت بالاتری نسبت به سایر مدل ها دارد.

عوامل موثر در قیمت سقف کاذب برای آشپزخانه شامل چه مواردی می شود؟

حجم به کار رفته، جنس سقف اصلی، متریال به کار رفته، طرح دار بودن یا ساده بودن سقف کاذب، متراژ به کار رفته و… از عوامل موثر در قیمت سقف های کاذب به شمار می روند.

مهم ترین ایراد در سقف های کاذب چیست؟

 این سقف ها به دلیل این که پایین‌ تر از سقف اصلی نصب می شوند ارتفاع محیط را کاهش می دهند. این عامل یکی از عیب های مهم وارده بر سقف کاذب است.

از سقف کاذب در چه محیط هایی می توان استفاده کرد؟

 از سقف کاذب در محیط های مختلفی می توان استفاده نمود، به طور مثال بخش های مختلف منزل مانند سالن پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام سالن اجتماعات ساختمان و همچنین مکان های اداری، تجاری و شرکتی و…