انواع روش های طراحی نورپردازی سقف و کاربردهای نورپردازی

با طراحی نورپردازی سقف روحیه‌ی شما بالا رفته و باعث آرامش و بهره‌وری بیشتر شما می شود..بنابراین می‌توان گفت هر اتاق باید ترکیبی از نورپردازی، از جمله روشنایی بالای سر، روشنایی متمرکز (تأکیدی) و روشنایی را داشته باشد. در این مقاله با چندین روش طراحی نورپردازی سقف برای ایجاد فضایی زیبا  و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

هر طراح باتجربه‌ای به شما می‌گوید که هنگام تزئین اتاق، نور یک عنصر اساسی است. اگر بیشتر وقت خود را صرف چیدن وسایل یا تغییر دکوراسیون می‌کنید، به یاد داشته باشید که نورپردازی می‌تواند فضا را کاملاً تغییر دهد – نه فقط با روشن کردن گوشه‌های تاریک، بلکه با تأثیرگذاری بر احساسات شما.

تئو ریچاردسون، مدیر توسعه در Rich Brilliant Willing، استودیوی طراحی مستقر در بروکلین، که به خاطرِ داشتنِ تجهیزات برجسته‌ی LED شناخته شده است و توسط چارلز بریل و الکساندر ویلیامز تاسیس شده، گفت: «نور یک چیز قدرتمند است. نور مناسب باعث بهبود خلق و خو، تحریک بهره‌وری و انگیزه‌ی ما می‌شود. در خانه، نور چیزهای کوچک را زنده می‌کند – مثل کارهای روزمره‌ی صبحگاهی یا لحظاتی که با دوستان می‌گذرانیم».

روش‌های طراحی نورپردازی سقف:

۱- روشنایی‌ها را مخلوط کنید

طراحی نورپردازی سقف - روشنایی‌ها را مخلوط کنید

یکی از روش طراحی نورپردازی که باعث زیبایی دکوراسیون داخلی می شود  نورپردازی سقف با کناف است. زیرا سقف کناف امکان ایجاد طرح های گوناگون و زیبا را به ساختمان می دهد. درواقع یکی از پرکاربردترین اقدامات در بازسازی منزل می باشد.

اکثر طراحان موافقند که به بیش از یک منبع نور در یک اتاق نیاز است. به نورپردازی لایه‌ای فکر کنید: هر اتاق باید ترکیبی از نورپردازی، از جمله روشنایی بالای سر، روشنایی متمرکز (تأکیدی) و روشنایی برای انجام کاری مشخص را داشته باشد.

ناتان اورسمن، طراح نورپردازی مستقر در شهرهای نیویورک و ساوتهمپتون گفت: «مثلاً در اتاق نشیمن ممکن است با آویختن یک فیکسچرِ سقفی تزئینی در نزدیکی مرکز اتاق شروع کنید. این نوع نورپردازی را می‌توان با روشنایی سقفی یا دیواری یا حتی لامپ‌های آباژوری که نور را به سقف می‌تابند و نورپردازی در سقف کناف انجام داد.

او توضیح داد، هدف ایجاد تضاد بین نورها در مرکز اتاق و اطراف محیط و فضاهای تاریک‌تر در این بین است: «بدون لحظه‌های تاریک و آرام، همه چیز یکنواخت و کسل‌کننده است. این رابطه‌ی متقابل بین نور و تاریکی است که جذابیت ایجاد می‌کند».

۲- آشپزخانه را روشن کنید

طراحی نورپردازی سقف - آشپزخانه را روشن کنید

یکی از مکان‌هایی که نور روشن از فضای فیزیکی مهمتر است آشپزخانه است.سقف کاذب آشپزخانه کناف با توجه به قابلیتی که دارد بر اساس نوع سازه طرح مناسب سقف کاذب  را میتوانید با کمک نورپردازی های آشکار و مخفی بیشتر استفاده نمایید.

آقای اورسمن پیشنهاد کرد که با نصب نورهای های هَت یا چراغ‌های مخفی در امتداد لبه‌ی سقف، فضا را پر کنید. وی گفت که اگر آشپزخانه‌ی بزرگی دارید، آویزهایی را بالای سر نصب کنید زیرا این آویزها فضا را روشن می‌کنند بدون اینکه فضای خوردن یا تهیه‌ی غذا را اشغال کنند. همچنین، به راحتی می‌توانید مهمانان خود را ببینید.

و چراغ زیر کابینت را فراموش نکنید: نصب نوارهای روشنایی LED در زیر کابینت‌های بالایی آسان‌ترین راه برای ایجاد یک فضای پیشخوان با روشنایی یکنواخت برای تهیه و پخت و پز غذا است.

 

۳- جهات اتاق را در نظر بگیرید

اگر اتاقی رو به شمال و بدون تابش مستقیم آفتاب دارید، باید کمی بیشتر فکر کنید.

دونا موندی، یک طراح داخلی در شیکاگو، یک فیکسچر مخفی را در امتداد محیط یک اتاق نشیمن رو به شمال نصب کرد تا مکمل نور آویز مرکزی باشد که نور را به صورت افقی در سراسر فضا پخش می‌کند. اما او افزود: همچنین می‌توان از چراغ‌های رومیزی برای روشن کردن گوشه‌های تاریک و یک جفت دیوارکوب استفاده کرد تا توجه را به یک قطعه خاص هنری جلب کند.

برای یک اتاق خواب تاریک، او از یک استراتژی مشابه استفاده کرد: ترکیبی از یک لوستر مرکزی با چراغ‌های روشن مجزا در گوشه‌های اتاق، چراغ‌های کنار تخت برای مطالعه و یک جفت شمعدان بر روی شومینه مقابل تخت  و یا استفاده از نورپردازی در سقف کاذب اتاق می تواند بسیار موثر باشد.

۴- روشنایی بدِ حمام و دستشویی را حذف کنید

طراحی نورپردازی سقف - روشنایی بدِ حمام و دستشویی را حذف کنید

از آنجایی که افراد به طور مدام از سرویس ها استفاده می کنند ایجاد فضای دلچسب و زیبا میتواند در روحیه افراد بسیار تاثیرگذار باشد. استفاده از سقف کاذب دستشویی و سقف کاذب حمام در ایجاد این فضا بسیار موثر است.

خانم باتلر گفت: «نور خود یک شی زیبا است که هنگام ورود به اتاق چشم با آن مواجه می‌شود و باعث تمرکز بر حمام می‌شود». او همچنین از روشنایی نوار LED که در پشت قفسه‌های شناور مخفی شده، استفاده کرد تا یک الگوی شورون و یک درخشش ظریف در کف ایجاد کند.

۵- گوشه‌ها را روشن کنید

کیتلین موری، بنیانگذار و مدیر اجرایی Black Lacquer Design، در لس آنجلس گفت: «وقتی گوشه‌ای خالی و ناجور در خانه دارید، یک ترفند این است که آن فضا را با چراغ کف بزرگ تغییر دهید. به دنبال یک لامپ باشید که کاملاً پرداخت‌کاری شده باشد و مواد آن مکملِ فضای اطراف باشد، در غیر این صورت یک گوشه‌ی گمشده فوراً به بخشی برجسته از طراحی کلی اتاق تبدیل می‌شود».

خانم موری برای جلوه بخشیدن به فضای کنار میز کار در اتاق نشیمنِ یک فردِ لیسانسه، چراغ Detrick Floor را از Arteriors، با پرداخت‌کاری به رنگ خاکی و سایه‌ی خاکستری-سبز انتخاب کرد.

وی گفت: «یک کار مضاعف باید انجام شود که باعث ایجاد نور بیشتر در فضای کار می‌شود و در عین حال یک تأکید و تمرکز را به وجود می‌آورد. مهم این بود که تن و بافتی را پیدا کنیم که هم طراحی کلی را تکمیل کند و هم تضاد کافی با رنگ‌های خنثی اطراف ایجاد کند تا واقعاً یک جلوه‌ی بصری ایجاد کند».

۶- در نصب چراغ‌های بالای سر زیاده‌روی نکنید

رابرت هایسمیت، مدیر شرکت طراحی بروکلین Workstead که این شرکت را تقریباً یک دهه پیش با همسرش، استفانی برچبوئلر و همکارش در مدرسه رد آیلند به نام ریان ماهونی تأسیس کرد، گفت: «در طول سال‌ها، متوجه شده‌ایم که یکی از بزرگترین اشتباهات در نورپردازی بالای سر رخ می‌دهد. اغلب این نور ممکن است بیش از حد باشد و لکه‌ها و سایه‌های ناخواسته‌ای را ایجاد کند».

به همین دلیل،Workstead  به مشتریان مسکونی توصیه می‌کند از روشنایی بالای سر مخفی استفاده نکنند. در عوض، آقای هایسمیت توصیه می‌کند که یک فیکسچر آویز بزرگ یا یک لوستر را در مناطق مشترک آویزان کنید. وی در آشپزخانه، استفاده از فیکسچرهای کروی «برای روشنایی یکنواخت» را پیشنهاد می‌کند زیرا باعث می شود سطح اوپن آزاد باشد. وی گفت که برای اتاق‌های نشیمن، منابع روشنایی ظریف مانند دیوارکوب‌ها و چراغ‌های کف را امتحان کنید و در اتاق‌های ناهارخوری، «یک چراغ مرکزی مجسمه‌ای در بالای میز، به فضا عمق می‌بخشد، در حالی که روشنایی متمرکز (تأکیدی) به فضا گرما می‌بخشد».

۷- با محیط بازی کنید

طراحی نورپردازی سقف - با محیط بازی کنید

دیمرها را روی تمام چراغ‌های خود قرار دهید: «Workstead یک روش آنالوگ‌تر را ترجیح می‌دهد که به شما امکان می‌دهد نور را به صورت دستی تنظیم کنید تا به تغییرات نور طبیعی، فصول و غیره پاسخ دهد»، آقای هایسمیت اشاره کرد که ساده‌ترین راه برای تنظیم نور در اتاق به جای جایگزینی یک سوئیچ دیواری با یک دیمر که همه‌ی چراغ‌ها را همزمان تنظیم می‌کند، قرار دادن یک دیمر روی هر وسیله است.

او پیشنهاد کرد که در اتاق خواب از یک چراغ کنار تخت با یک سایه‌ی کم نور و متحرک استفاده کنید. شرکت Workstead برای مثال دیوارکوب Orbit را به گونه‌ای طراحی کرده که از دو طریق قابل‌تنظیم است و دارای یک دیمر و یک بازتابنده‌ی (رفلکتور) چرخشی است که امکان هدایت یا مسدود شدن نور را فراهم می‌کند. وی گفت: «ما احساس می‌کنیم انعطاف‌پذیریِ بیشتر، بهتر است».

۸- جزئیات را فراموش نکنید

پالوما کنتراس، یک طراح داخلی در هوستون، گفت: «هر زمان از سایه استفاده می‌کنید – چه روی چراغ، چه یک دیوارکوب چه یک لوستر – از لامپ‌های مات یا سفید سافت استفاده کنید تا سایه‌ها و نقاط گرم ایجاد شده را از بین ببرید».

خانم کنتراس گفت: «هارپ‌ها انعطاف‌پذیر هستند، بنابراین می‌توانید کمی آنها را دستکاری کنید تا مطمئن شوید که سایه‌ها به درستی روی لامپ قرار می‌گیرند».

شما همچنین باید آباژور را به گونه‌ای تنظیم کنید که درزها پنهان شود. وی افزود: «من نمی‌توانم به شما بگویم که چه تعداد درز را در آباژورهای فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی و حتی مجلات دیده‌ام. شما که لباستان را پشت و رو نمی‌پوشید، مگر نه؟»

۹- لامپ‌های خود را به طور گزینشی انتخاب کنید

خانم کنتراس گفت: «من توجه ویژه‌ای بهLED ها دارم. خانه‌ی ما با لامپ‌های LED رنگ‌های گرمی به خود گرفته است و آنها به نظر می‌رسد شبیه لامپ‌های رشته‌ای سنتی هستند. به علاوه، آنها برای تمامی فیکسچرها ساخته شده‌اند، از جمله لامپ‌های مخفی، لامپ‌های رومیزی و دیوارکوب‌ها».

او گفت که برای داشتن یک نور گرم و جذاب، تا ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین پیش بروید، که اغلب به عنوان «نور سفید گرم» تبلیغ می‌شود. به گفته‌ی او، همانطور که در محدوده‌ی دمای رنگ بالاتر می‌روید، رنگ آبی بیشتری وارد می‌شود و در نهایت یک ظاهرِ انبار مانندِ مخوفی ایجاد می‌شود (این لامپ‌ها – که اغلب به عنوان «نور روز» تبلیغ می‌شوند – در گاراژ یا فضای عمومی‌تر عملکرد بهتری دارند.)

کاربرد موثرِ نورپردازی در فضاهای خرده‌فروشی

کاربرد موثر نورپردازی جزء جدایی‌ناپذیری از تجربه‌ی خرده‌فروشی است. نورپردازی ابزاری قدرتمند است که روحیه‌ی فروشگاه را تنظیم می‌کند و می‌تواند برای جلب توجه به محصولات خاصی استفاده شود. چهار نوع اصلیِ نورپردازی وجود دارد که در محیط خرده‌فروشی استفاده می‌شود: نورپردازی محیطی، نورپردازی برای انجام کاری مشخص، نورپردازی متمرکز (تأکیدی) و نورپردازی تزئینی.

۱- نورپردازی محیطی مغازه

طراحی نورپردازی سقف - نورپردازی محیطی مغازه

نورپردازی محیطی به روشنایی اصلی فروشگاه اشاره دارد. شما باید اطمینان حاصل کنید که مشتریانتان از نور کافی برای احساس راحتی در فروشگاه برخوردار هستند. اگر فروشگاه بیش از حد تاریک باشد، چرک به نظر می‌رسد و باعث می‌شود خواندن برچسب‌های محصول دشوار شود و مشتریان را ناراحت کند. از طرف دیگر، اگر نور بیش از حد روشن باشد، برای مشتریان نیز ناراحت‌کننده است. یکی از گزینه هایی که در ایجاد فضایی دلچسب می تواند به شما کمک کند استفاده از سقف کاذب مغازه است. تعداد چراغ‌ها و میزان روشنایی آنها به اندازه‌ی فضای شما بستگی دارد. یک فضای بزرگ و به سبک انبار با سقف‌های بلند، به چراغ‌های قدرتمند زیادی احتیاج دارد، زیرا آنها کاملاً از بالا آویزان می‌شوند و فضای وسیعی را روشن می‌کنند. برای دستیابی به سطح یکسانی از نور، یک فروشگاه کوچک به چراغ‌های کم نور و کم قدرت نیاز دارد.

۲- نورپردازی برای انجام کاری مشخص

منظور از نورپردازی برای انجام کاری مشخص، چراغ‌هایی است که در مناطقی از فروشگاه که به نور بیشتری احتیاج دارند، مانند طبقات محصولات و اتاق پرو متمرکز می‌شوند. مشتریان به نور بیشتری در اتاق پرو نیاز دارند تا بتوانند سایز و ظاهر آیتم‌هایی که پرو می‌کنند را به طور دقیق ارزیابی کنند. صندوقداران شما به نور اضافی احتیاج دارند تا بهتر بتوانند پولها را ببینند و کارهای خود را به طور موثرتری انجام دهند. نورپردازی برای انجام کاری مشخص در واقع برای برجسته‌سازی تابلوی فروشگاه و قسمت ورودی نیز مفید است تا مشتریان بتوانند نام فروشگاه را به وضوح بخوانند و در فروشگاه از آنها استقبال شود.

۳- نورپردازی متمرکز (تأکیدی)

نورپردازی متمرکز (تأکیدی)، نوری است که می‌تواند برای برجسته‌سازی مناطق خاص به منظور جلب توجه مشتری به محصولات خاص مورد استفاده قرار گیرد و این حس را به مشتریان بدهد که این محصولات مهم و قابل‌توجه هستند. نورپردازی متمرکز (تأکیدی) یک روش عالی برای برجسته‌سازی محصولات فصلی و تأکید بر محصولات خاصی در قفسه‌ها یا گوشه‌های نمایشگر است. نورپردازی در نمایشگرهای ویترین نیز بسیار موثر است زیرا آنها محصولات شما را در معرض دید قرار می‌دهند و به ورود افراد به فروشگاه کمک می‌کنند.

۴- نورپردازی تزئینی

نورپردازی تزئینی منجر به جذابیت بصری می‌شود و تمرکز کمتری روی روشنایی دارد. فیکسچرهای روشنایی نقش بسیار زیادی در این نورپردازی دارند زیرا باید زیبا و تزئینی باشند. همچنین می‌توان از نور تزئینی برای ایجاد احساسات نوستالژیک استفاده کرد، مانند استفاده از یک رشته چراغ سفید کوچک در نمایشگر تعطیلات زمستانی برای یادآوری خاطرات دوران کودکی در مشتریان.

با مخلوط کردن درستِ این چهار نوع نورپردازی مختلف می‌توانید به فروشگاه خود در جلب مشتری و ترغیب آنها برای خرید اجناس از فروشگاه خود کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نورپردازی خرده‌فروشی، همین امروز با شماره ۴۰۳۸۶۳۸۵۲۹ در Fluorescent Man Lighting تماس حاصل فرمایید و به سایت fluorescentmanlighting.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

09126214611