سقف PVC کاذب چیست؟ مزایا و معایب آن

امروزه استفاده از سقف کاذب در دکوراسیون داخلی بنا بسیار جا افتاده و در روند بازسازی خانه و تزئین سقف از آن استفاده می شود .این سقف ها جنس های مختلفی دارد .سقف PVC یکی از پرکاربردترین متریال‌ها است که همراه با طراحی نورپردازی سقف جلوه زیبایی به بنا بخشید. علاوه بر زیبایی محیط با نصب و اجرای سقف کناف می توان نواقص بصری سقف را نیز پوشاند. در این مقاله شما را با اینکه  سقف PVC چیست؟ مزایا و معایب آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

سقف کاذب در چند دهه گذشته شاهد تحول عمده‌ای بوده است. از سقف‌های ساده گرفته تا سقف‌های کاذب طراحی شده، راه طولانی را طی کرده‌ایم. سقف‌های پی وی سی جدیداً به این لیست اضافه شده‌اند. سقف‌های پی وی سی قابلیت تطبیق‌پذیری و انعطاف‌پذیری زیادی را در میان چندین مزیت دیگر ارائه می‌دهند. اما به دلیل کمبود اطلاعات جامع، سقف‌های پی وی سی محبوبیت زیادی کسب نکرده‌اند.

سقف‌های PVC کاذب به دلیل دوام و مقرون به صرفه بودن، محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. سقف‌های کاذب به عنوان یک عنصر طراحی اضافی، نه تنها جلوه‌ای نفیس به فضای اتاق می‌بخشند بلکه در فضای کلی نیز از نظر انرژی صرفه‌جویی می‌کنند. با افزایش تقاضا، انواع مختلفی از مواد سقف پی وی سی برای صاحبان املاک که بودجه محدودی دارند در دسترس است. در حالی که سقف‌های گچ پاریس (POP) و سقف کاذب گچی به دستکاری مناسبی نیاز دارند، نصب و نگهداری سقف‌های پلی وینیل کلراید (PVC) نسبتاً آسانتر است. در این مقاله هر آنچه در مورد سقف PVC باید بدانید ارائه شده است.

سقف PVC چیست؟

سقف کاذب PVC - سقف کاذب PVC چیست

پانل‌های پی وی سی اغلب به عنوان روکش در سقف ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شوند. پی وی سی محکم و در عین حال سبک است و از آنجا که در کارخانه تولید می‌شود، پوشش آن بدون درز است و پانل‌های سقفی پی وی سی می‌تواند در طرح‌ها، رنگ‌ها، اندازه‌ها و طول‌های مختلفی ساخته شود. هر صفحه پی وی سی دارای یک هسته توخالی با سطح براق است. مانند سقف‌های گچی کاذب، سقف‌های پی وی سی نیز ضد آب هستند و در مناطق با رطوبت بالا، مانند بالکن، حمام و زیرزمین، موثرترند و از دوام بیشتری برخوردار هستند.

pvc در کارخانه از پلی وینیل کلراید (پی وی سی) که یک ماده پلاستیکی سبک و مقاوم است ایجاد می‌شود. پانل‌های سقف پی وی سی کاذب دارای یک هسته توخالی و یک نمای بیرونی و براق هستند.

گرچه روند کفپوش پی وی سی به رسمیت شناخته شده است، اما مواد طراحی سقف پی وی سی هنوز هم یک راه‌حل سقفی بسیار محبوب نیستند. اکثر افراد حرفه‌ای از مزایای طرح‌های سقف پی وی سی غافل مانده‌اند.

بنابراین، هدف این مقاله این است که مزایای استفاده از مواد سقف پی وی سی کاذب را روشن کند تا بتوانید مناسب‌ترین انتخاب را انجام دهید و با استفاده از این نوع سقف هزینه بازسازی ساختمان تان را کاهش دهید.

انواع سقف pvc

سقف کاذب PVC - انواع سقف pvc

  • پانل طولی
  • تایل
  • سقف پی وی سی سفید و برق (uv)
  • سقف روکش دار
  • سقف با روکش هات استمپ (چاپی و هات استمپ)
  • سقف با روکش مخمل

مزایای سقف PVC  کاذب چیست؟

سقف کاذب PVC - مزایای سقف کاذب PVC چیست

۱- دوام بالا

پانل‌های سقف پی وی سی کاذب سال‌ها بدون ساییدگی، پارگی، خم شدگی و تاب خوردگی دوام می‌آورند و پایدار هستند. مواد سقف پی وی سیِ بادوام و مقاوم با گذشت زمان شکننده نمی‌شوند. علاوه بر این، هنگام نصب آسیب کمتری می‌بینند.

 

۲- نصب آسان سقف‌های PVC کاذب

سقف کاذب PVC- نصب آسان سقف‌های کاذب پی وی سی

طرح کناف پذیرایی بسیار متنوع است و دست شما برای انتخاب نمونه دلخواه بسیار باز است علاوه بر این نصب پانل‌های سقف پی وی سی کاذببسیار آسان و مقرون به صرفه است و در هنگام نصب محیط را کثیف نمی‌کند. همچنین روند نصب تمیز، اتاق را غبار آلود و کثیف نمی‌کند. علاوه بر این، می‌توانید سقف‌های پی وی سی را بدون دشواری و کثیفکاری زیاد برش دهید. پانل‌های سقف پی وی سی با استفاده از پیچ‌های نامرئی نصب می‌شوند.

 

۳- تعمیر و نگهداری آسان سقف‌های PVC

پانل‌های سقف PVC کاذب نه تنها با نصب آسان ارائه می‌شوند، بلکه تعمیر و نگهداری آنها نیز آسان است. تمیز کردن و نگهداری آسان یکی از دلایل مهمی است که پی وی سی برای کفپوش انتخاب ایده‌آلی است. علاوه بر این، پانل‌های سقف پی وی سی برای نگهداری معمول به لاک زدن، پوشش‌های خاص یا رنگ‌آمیزی نیاز ندارند.

بالعکس، تمام این پانل‌ها سریعاً با یک پارچه‌ی تمیز و مرطوب تمیز می‌شوند. علاوه بر این، می‌توانید از پاک‌کننده‌های خانگی برای پاک کردن صفحات سقف PVC کاذب هر از چند گاهی استفاده کنید تا آنها را جدید و براق نگه دارید.

 

۴- سقف‌های پی وی سی سبک وزن

سقف سرویس PVC - سقف‌های کاذب پی وی سی سبک وزن

پانل‌های سقف پی وی سی یکی از سبک‌ترین مواد سقف هستند. در نتیجه، کار، حمل و نصب آنها بسیار آسان می‌شود.

 

۵- مواد سقف پی وی سی کاذب ضد آب

مواد سقف پی وی سی ضد آب، آب را جذب نمی‌کنندو ضد موریانه هستند و اجازه‌ی رشد کپک را نمی‌دهند.. از این رو، آنها رطوبت اتاق را از بین می‌برند و اجازه رشد کپک را نمی‌دهند.

 

۶- پانل‌های سقف PVC جدا شدنی

جدا کردن پانل‌های سقف پی وی سی بسیار آسان است. این پانل‌ها با استفاده از پیچ در قاب جاسازی می‌شوند. بنابراین، در صورت نیاز می‌توانید آنها را باز کنید.

 

۷- ضد موریانه و ضد حریق

برخلاف مصالح سقف چوبی واقعی، مواد سقف پی وی سی کاذب در برابر حملات موریانه مقاوم هستند. علاوه بر این، آنها با خواص عایق‌بندی خود گسترش آتش را کنترل می‌کنند. در مورد سقف کاذب ضد حریق ماله ای به همبن نام موجود است.

 

معایب سقف PVC چیست؟

سقف کاذب PVC - معایب سقف کاذب PVC چیست

۱- ظاهر پلاستیکی

پانل‌های سقف پی وی سی کاذب جلوه‌ای پلاستیکی دارند که ممکن است مطابق سلیقه برخی افراد نباشد زیرا ظاهری پلاستیکی به فضا می‌بخشد. با این وجود می‌توانید خیلی راحت با این مسئله کنار بیایید. فقط کافی است تیمار سطحیِ سقف پی وی سی را انجام دهید تا به ظاهر و رنگ سقف پی وی سی دلخواه و طراحی مورد نظر دست پیدا کنید.

۲- مقاومت کمتر در برابر گرما

مواد سقف پی وی سی گزینه‌ای ایده‌آل برای سقف‌های بیرونی نیستند زیرا در معرض گرمای زیاد آسیب می‌بینند. با این حال، می‌توانید از آنها در داخل منزل همراه با نورپردازی سقف LED کم مصرف استفاده کنید.

از آنجا که پی وی سی پلاستیکی است، در اثر حرارت آسیب می‌بیند. فقط چراغ‌های کم مصرف می‌توانند در سقف‌های پی وی سی نصب شوند، زیرا باید از چراغ‌های ساطع کننده‌ی گرما خودداری شود.

۳- مواد پی وی سی سقف گاز کلر آزاد می‌کنند

سقف‌های پی وی سی در طی یک دوره زمانی گاز کلر سمی آزاد می‌کنند. همچنین، این ماده هنگام سوختن بسیار مضر است زیرا انتشار گاز کلر سمی است. بنابراین، از بکار بردن مواد سقف پی وی سی کاذب در آشپزخانه‌ها خودداری کنید.

۴- اتصالات بین پانل‌ها قابل مشاهده است.

مقایسه‌ی سقف PVC با POP: کدام یک بهتر است؟

متداول‌ترین مصالح سقف PVC، POP و گچ هستند.

سقف PVC

سقف کاذب PVC

– محدود بودن دسترسی به طرح‌ها.

– بسیار محکم و با دوام.

– مقرون به صرفه تر از هر نوع سقف کاذب دیگر.

– نصب و نگهداری آسانتر.

– کاملاً مقاوم در برابر آب و قابل استفاده در حمام و بالکن.

سقف POP

سقف کاذب گچی - اتاق نشیمن

– بسیار متنوع و جذاب.

– کاملاً مقاوم در برابر آتش و قابل استفاده در آشپزخانه‌ها.

سقف‌ POP کاذب گزینه مناسبی برای عایق بندی در برابر گرما هستند.

– برای نصب، به متخصصان ماهر نیاز است.

برخی از طرح‌های زیبای سقف PVC کاذب

یکی از بهترین نکات در مورد مواد سقف پی وی سی انعطاف‌پذیری آن است. می‌توان از آن برای تزئین به روش‌های مختلفی استفاده کرد.

برای تزئین مکان خود می‌توانید از طرح‌های پی وی سی استفاده کنید:

 

پانل سقف پی وی سی مینیمالیستی معلق

به جای پوشاندن کل سقف با پی وی سی، می‌توانید یک پانل مینیمالیستی را به حالت معلق درآورید و یک فن یا چند چراغ تزئینی را روی آن فیکس کنید. طراحی سقف پی وی سی برای سالن زیبایی ظاهری به اتاق می‌بخشد.

 

طراحی لوکس سقف پی وی سی برای حمام

سقف کاذب PVC -طراحی لوکس سقف کاذب پی وی سی برای حمام

به منظور ایجاد جلوه‌ای مجللود برای حمام، می‌توانید از مواد سقف پی وی سی کاذب در آن استفاده کنید. بعلاوه، شما همچنین می‌توانید از کفپوش پی وی سی یا دیوارهای پی وی سی در طرح‌های مختلف رنگی استفاده کنید تا حس یکنواختی به حمام ببخشد.

 

سقف پی وی سی درخشان در اتاق خواب‌ها

سقف کاذب PVC - سقف کاذب پی وی سی درخشان در اتاق خواب‌ها

با استفاده از پانل‌های سقف پی وی سی رنگ چوب می‌توانید به اتاق خواب خود احساس چوبی اضافه کنید. علاوه بر این، اتاق خواب سقف پی وی سی کاذب را در بافت چوبی با چراغ‌های LED روشن به حالت تضاد در آورید تا یکنواختی را از بین ببرد.

علاوه بر این، می‌توانید از طرح پی وی سی با بافت چوبی برای سالن نیز استفاده کنید.

 

طرح‌های سقف پی وی سی هندسی

سقف کاذب PVC -طرح‌های سقف کاذب پی وی سی هندسی

اگر شکل‌های هندسی را دوست دارید که این روزها نیز به شدت مد شده‌اند، از طرح‌های سقف پی وی سی استفاده کنید. علاوه بر این، برش این مواد آسان است. بنابراین می‌توانید به راحتی شکل دلخواه خود را بدست آورید.

 

از کتیبه‌های پی وی سی استفاده کنید تا مدرنیته را با سنت ادغام کنید

سقف کاذب PVC - از کتیبه‌های پی وی سی استفاده کنید تا مدرنیته را با سنت ادغام کنید

اکثر خانه‌ها امروزه در سقف‌های خود کتیبه دارند. با این حال، پیش از این، فقط POP برای ساخت این کتیبه‌ها استفاده می‌شد. اما می‌توانید کتیبه‌های با دوام و آسان‌تری را به شکل پی وی سی تهیه کنید. در نتیجه، طراحی سقف PVC شما برای سالن زیبا به نظر می‌رسد و همچنین چالش‌های POP را برطرف می‌کند.

 

نتیجه‌گیری

سقف‌های پی وی سی گزینه‌های ایده‌الی برای سقفِ فضاهای تجاری و مسکونی مانند دفاتر، فروشگاه‌ها، گاراژها، توالت، اتاق نشیمن، اتاق خواب و سالن هستند. علاوه بر این، پانل‌های سقف پی وی سی جایگزینی مقرون به صرفه برای پانل‌های سقف کاذب گچیِ گران قیمت هستند.

علاوه بر این، تهیه‌ی آسان این مواد سقفی سبک و مقاوم در برابر رطوبت آسان است. گرچه دمای بالا روی آنها تأثیر می‌گذارد اما تحت تأثیر اشعه UV قرار نمی‌گیرند. بنابراین، اگر در منطقه نسبتاً سردتری زندگی می‌کنید، می‌توانید از مواد در فضای باز بسیار راحت استفاده کنید.

علاوه بر این، انعطاف‌پذیری طراحی این مواد مهم است.

سقف‌های پی وی سی راه‌حل‌های خوبی برای سقف ایجاد می‌کنند. بنابراین، این مقاله تمام نکات کلیدی مربوط به مزایا، چالش‌ها، کاربردها و طرح‌های سقف پی وی سی کاذب را مشخص کرده است.

علاوه بر این، یک جدول مقایسه‌ی دقیق روند نصب، کاربرد، قیمت‌گذاری و سایر جزئیات مواد سقف PVC، POP و گچ را توصیف می‌کند.

تمام این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا در مورد راه‌حل‌های سقف کاذب تصمیم درستی بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

09126214611