کناف

 طراحی و اجرای انواع:

– سقف های کناف (ساده و دکوراتیو)
– سقف های آرمسترانگ (۶۰*۶۰)
– دیوارهای جداکننده و پوششی کناف (پارتیشن و لاینینگ)

واقعیت این است زمانی که از کناف صحبت می کنیم، در واقع در مورد زیبایی، منعطف بودن در عین حال از سرعت بالا در انجام کار صحبت می کنیم. کیفیت و تنوع در محصولات کنافی باعث شده این تخته های گچی به یکی از پرطرفدار ترین مصالح ساختمانی در معماری امروزی تبدیل شوند. جنس کناف از گچ ساخته شده است اما به مقدار کمتر و ادغام شده با محصولی دیگر، در واقع کناف ها تخته های گچی هستند که سطوح و لبه های آن ها با کاغذی مخصوص پوشانده شده است. این محصول آلمانی است و اولین بار توسط کارخانه Knauf در آلمان تولید و به جهانیان ارائه شد. نکته جالب این است که تخته های گچی کناف، در انواع گوناگونی به سازندگان ارائه می شوند و برای جای جای ساختمان ها طراحی گوناگونی دارند. برای مثال شما می توانید از کناف ها در ساخت دیوار، سقف کاذب کناف پذیرایی، ستون ها، تیر های فولادی و حتی نورپردازی با کناف در پذیرایی استفاده کنید.

از آنجا که طراحی و دکوراسیون داخلی منزل یکی از مهمترین بخش های ساختمانی است که زیبایی فضای داخلی را چندین برابر می کند. امروزه معماران و طراحان ساختمانی با دقت و وسواس فراوان بر روی این مقوله کار می کنند. سقف کاذب کناف هم بخشی از دکوراسیون داخلی ساختمان محسوب می شود.

سقف کناف چیست؟

طرح کناف سقف

. کناف یکی از مصالح با کیفیت ساختمانی است که با سال ها تلاش برای ارائه کیفیت عالی به مصرف کنندگان، نامش میان سازندگان جاودان شده است. کارخانه کناف با همین نام، در سال ۱۹۳۲ شروع به فعالیت کرد و از آن زمان تا به امروز یکی از بهترین و کاربردی ترین متریال های ساختمانی است که با استفاده از آن می توان بنایی زیبا و در عین حال مستحکم خلق کرد.

سقف کناف در حقیقت نوعی صفحه یکپارچه  است که با روکشی از سیمان و کچ پوشیده شده اند. به عبارت دیگر این سقف ها نوعی سقف کاذب هستند که به شکل ثابت یا متحرک  ساخته می شوند. این نوع سقف ها به دلیل سرعت بالا و مقرون به صرفه بودن بسیار مورد توجه قرار پرفته است.کناف را می توان در سقف و دیوارهای جداکننده تیغه ای استفاده کرد. این سازه ها از جنس فلز بوده و یکپارچه می باشند و صفحات روکش دار گچی بر روی آنها پیچ کی شود. سپس فاصله موجود بین صفحات کناف بورسیله توری های بتونه درزگیری پر می شود و سطوح یکپارچه ای را تشکیل کی دهند. بعد از این مرحله می توان سقف یا دیوار کناف را رنگ و یا کاغذ نمود.

قیمت کناف:

قیمت سقف کناف با توجه به نوع جنس و آن کاملا متغیر است. این روزها در بازار شاهد اجناس کم کیفیت و نا مرغوب با کیفیت بسیار پایین هستیم که متاسفانه در مدت زمانی کوتاه بعد از اجرا و نصب نیازمند تعمیر می باشند. که توصیه ما به شما استفاده از متریال مرغوب و مطمئن می باشد.

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در قیمت دهی مجری کار است که با توجه به تبهر و مهارت افراد و سابقه آنها در این زمینه قیمت کار آنها نیز متفاوت است. به دلیل حساس بودن و ظرافت انجام این کار ما به شما توصیه می کنیم همواره از افراد با تجربه و متعهد در انجام این کار کمک بگیرید.

مزایای کناف کاری در زیبایی و استحکام بنا

 

مزایای کناف کاری در زیبایی

 

سقف های کناف در مقایسه با سایر سقف های کاذب وزن بسیار کمتری دارند و بار زیادی بر ساختمان وارد نمی‌شود و در هنگام زلزله به دلیل سبکی و یکپارچگی، خطرات جانی بسیار کاهش می یابد به همین علت گزینه‌ی خوبی برای طرح کناف پذیرایی به شمار می‌روند.

 • اجرای کناف زمان بسیار کمی در مقایسه با گچ کاری نیاز دارد
 • سقف کناف عایق بسیار مناسبی در برابر صدا می باشد
 • در اجرای کناف می توانید به راحتی سقف را نور پردازی کنید و سیم ها و اتصالات برق را جا به جا نمایید.
 • کناف ها مقاومت بسیار مناسبی در برابر رطوبت و آب دارند.
 • به دلیل استفاده از نوارهای درزگیر در ساختار سقف و دیوار کنافی، بعد از گذشت زمان دیگر شاهد ترک خوردگی و آسیب به دیوار ها و سقف نخواهید بود.
 • صرفه جویی در زمان می شود نسبت به حالت گچ کاری
 • امکان اجرای طرح دلخواه خود در پروژه کناف کاری وجود دارد
 • امکان تعیین ارتفاع سقف بر اساس شکل بنا به گونه ای که از ارتفاع سقف های بلند کم کنید
 • بسیار محکم و مقاوم است و از سختی بالای برخوردار است
 • امکان استفاده از کناف برای پارتیشن بندی و دیوارکشی در محیط
 • با استفاده از کناف از حجم زباله های ساختمانی میتوان کم کرد و به این ترتیب از محیط زیست حفاظت می کنید

در زمان اجرا کناف شما می توانید ارتفاع سقف را به صورت دلخواه تغییر دهید. به این صورت که در ساختمان هایی که ارتفاع سقف آنها بسیار زیاد است می توانید با استفاده از این مدل سقف کناف ارتفاع آن را به هر اندازه که مورد نظرتان هست کاهش دهید.

بیشترین استفاده از کناف در سقف ها و دیوار های ساختمان است که باعث می شود علاوه بر ایجاد فضایی خاص برای پذیرایی، سرعت کار نیز بالا برود. همچنین کناف ها نسبت به شرایط آب و هوایی و اجزای مختلف ساختمان، از طراحی های خاصی برخوردار می باشند.

کناف سقف پذیرایی

کاربرد انواع کناف:

 • کناف MR:

این نوع صفحات روکشدار برای مناطقی که از رطوبت برخوردار هستند بسیار مناسب اند، زیرا ضد آب و ضد رطوبت می باشند. این نوع کناف ها بسیار مقاوم اند.

 • کناف FR:

این نوع محصول ضد حریق است و معمولا در ستون و دیوار ها به کار می رود تا جلوی آتش سوزی گرفته شود.

 • کناف FM:

کناف اف ام معمولا در ساختمان های لوکس و پر واحد استفاده می شود چرا که قابلیت این نوع صفحات هم ضد حریق و هم ضد آب است و استقامت ساختمان را افزایش می دهد. معمولا کاربرد این نوع کناف ها مخصوص به موتور خانه ها می باشد.

 • کناف RG:

کناف آر جی نوع معمولی کناف ها است که قابلیت ضد حریق یا ضد آب ندارد و معمولا برای زیبایی معماری یک ساختمان به کار می رود.

همچنین نوع دیگری از کناف وجود دارد که به آن دیوارهای جدا کننده کناف می گویند، خاصیت این صفحات گچی پارتیشن بندی داخل ساختمان است و معمولا در دیوار های اتاق به کار می رود. اگر بخواهیم نگاه کلی به کاربرد کناف ها داشته باشیم، نسل توسعه یافته گچ ها هستند که به دلیل تنوع در طراحی و مقرون به صرفه بودن شان نسبت به گچ، مورد استفاده انبوه سازندگان قرار می گیرند.

برای اطلاع از قیمت پانل گچی کناف به این صفحه مراجعه نمایید.

پروژه کناف اجرا شده

کناف کاری یکی از فعالیت های تخصصی است که شرکت کیان دکور با استفاده از متخصصین مجرب و آموزش دیده در این حوزه ، اما این فعالیت نسبت به فضایی که نیاز به کناف کاری دارد متغیر انجام می شود. در کل چهار روش اصلی برای استفاده از کناف ها در فضاهای گوناگون وجود دارد که در زیر نام برده ایم:

 

۱- کناف کاری در دیوار های کاذب پوششی با سازه فلزی:
این روش برای بازسازی فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند و از طریق پنل های گچی کناف، به یک سازه فلزی متصل به دیوار پیچ می شوند.

۲– کناف کاری در دیوار های کاذب پوششی با سازه فلزی:

نوع دیگری از کناف کاری پوششی وجود دارد که به آن بدون سازه گفته می شود، در این روش خمیر مخصوص به نام پرفلیکس مورد استفاده قرار می گیرد و سپس با بتونه درز ها پر می شود.

۳- کناف کاری مشبک در سقف کاذب:

در این نوع کناف کاری از تایل های گچی یا تایل های پوشالی استفاده می شود که معمولا برای سقف ها به کار می روند و قابل برداشته شدن هستند.

۴- کناف کاری یکپارچه در سقف کاذب:

کناف کاری یکپارچه بسیار سریع انجام می شود و زیرساخت آن از فولاد تشکیل می شود. در این روش صفحه های کناف به بخش فولادی زیرین، پیچ و مهره شده و با بتونه کاری درز های آن پوشیده می شود، سپس می توانید آن را به دلخواه رنگ آمیزی کرده و فضای جدیدی بسازید.

نحوه نورپردازی کناف پذیرایی

نحوه نورپردازی با کناف

 

قطعا برای شما هم پیش آمده است، در سطح شهر با ساختمان های مسکونی یا تجاری برخورد کنید که با نورپردازی جذاب و دیدنی همراه باشند. این نورپردازی های خیره کننده توسط کناف ها برای طراحی داخلی منزل به کار می روند که فضایی جالب و اختصاصی به شما عزیزان هدیه می دهند. همانطور که گفته شد صفحه های گچی کناف بسیار انعطاف پذیر بوده و می توان آن ها را به شکل های دلخواه درآورد، اما معمولا سقف ها بهترین بستر برای نورپردازی با کناف هستند. زیرا سقف ها قسمت اصلی تشکیل دهنده پذیرایی هستند و اولین قسمت از پذیرایی اند که دیده می شوند.

 اما باید بگوییم نحوه صحیح طراحی نورپردازی سقف ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، اینکه چگونه فضای خود را نورپردازی کنیم می تواند در شیک بودن منزل ما تاثیر بسزایی داشته باشد. چراغ های led سقفی و باکس نور کنافی، یکی از مناسب ترین و پرکاربرد ترین ابزار ها برای این کار به شمار می روند. شما می توانید طرح دلخواه خود را با کنف بر روی سقف منزل یا اتاقتان ایجاد کرده و از باکس نور های مخفی یا چراغ های کوچک و تزئینی led، استفاده کنید تا زیبایی و درخشندگی منزل تان چند برابر به چشم بیاید. 

تیم ما برخی از کارهایی که کمک می کند نورپردازی بهتر و اصولی تری برای منزل تان انتخاب کنید را در زیر دسته بندی کرده و برای شما عزیزان قرار داده است:

 • نورپردازی همرنگ با دکوراسیون منزل
 • استفاده از رنگ های شاد و یا آرامش بخش مانند سفید،آبی، بنفش و غیره
 • استفاده از نور های مخفی در سقف
 • استفاده از چراغ های ال ای دی که در عین زیبایی کم مصرف نیز می باشند

توجه داشته باشید نوری که در سقف ها استفاده می کنید باید تعادل داشته باشد، اگر نورپردازی شما بسیار کم سو باشد فضای خانه را دلگیر و سرد می کند و اما اگر نورپردازی بسیار قوی انجام شود فضای خانه را شلوغ و استرس زا می سازد.

در بعضی مواقع کناف را انتخاب می‌کنید تا ظاهری زیبا به پذیرایی شما بدهد. ایده‌هایی برای کناف کاری سقف پذیرایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها در طراحی سقف استفاده کنید. این کناف کاری به شکوه معماری پذیرایی می‌افزاید. درادامه انواع کناف های سقف پذیرایی را با هم بررسی می‌کنیم.

انواع کناف

 

۱- کناف سقف پذیرایی POP

وقتی پذیرایی بزرگی دارید، از کناف سقف کاذب pop را انتخاب کنید. روکش گچی روی دیوارها و سقف برای معماری ایده‌آل است. وقتی دیوارهای کرم رنگ، همراه با مبلمان سبز و قهوه‌ای دارید، این مدل کناف مناسب است.

۲- کناف سقف پذیرایی ساده (گچی)

هنگامی که سقف کاذب گچی دارید، می‌توانید سیستم روشنایی LED را برای نورپردازی بهتر به آن اضافه کنید. سقف گچی به همراه دیوارهای گچی برای پذیرایی ایده‌آل خواهد بود.

۳- کناف سقف پذیرایی مدرن

کناف مدرن دارای تکه‌هایی از صفحات با چراغ سقفی است. نورپردازی در کنار کفپوش چوبی سبک، پذیرایی را شیک و مجلل می‌کند.

۴- کناف سقف پذیرایی امروزی

سقف POP امروزی برای اتاق‌های بزرگ با دیوارهای سفید بسیار مناسب است. مبل‌های خاکستری تیره بخرید تا کنتراست مناسب به دست آید. یک مجسمه گچی و چراغ‌های آویز کوچک در سقف پذیرایی را زیبا می‌کند.

۵- کناف سقف پذیرایی معلق

وقتی کناف دارید، بقیه پذیرایی را با آن ست کنید. کف مرمر سفید، نورپردازی و مبلمان سفید برخی از این موارد است.

۶- کناف سقف پذیرایی تایل

هنگامی که پذیرایی بزرگی دارید، می توانید برای سقف کناف انتخاب کنید. می‌توانید از تایل‌های سقفی سفید استفاده کنید تا الگوهای مربعی زیبایی ایجاد کنید. این تایل‌ها به صورت واحدی هستند و پذیرایی را متفاوت از مدل‌های مدرن می‌کنند.

رنگ نور مناسب در نورپردازی سقف با کناف

یکی از مواردی که در نورپردازی سقف با کناف باید به آن توجه کنید، شدت نور و همچنین رنگ نور است. استفاده نادرست از این دو مورد نه تنها به زیبایی سقف کمک نمی‌کند، بلکه نمایی زشت و زننده را ایجاد می‌کند.

نور کم تاثیر منفی در دکوراسیون دارد زیرا باعث کوچک به نظر رسیدن فضای پذیرایی می‌شود و چشم‌ها را نیز خسته می‌کند.

در مورد رنگ نور، بهتر است از ترکیب نور زرد و سفید استفاده شود. نور زرد به تنهایی باعث تیره به نظر رسیدن دیوارها و کوچک‌تر نشان دادن پذیرایی می‌شود. نور سفید سالن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد اما فضایی سرد، کسل‌کننده و یکنواخت ایجاد می‌کند.

می توان از لامپ‌های رنگی در باکس مخفی کناف برای روشنایی پذیرایی در هنگام شب استفاده کرد.

اغلب افراد تصور می کنند کناف و سقف کاذب دو مفهوم جداگانه می باشند، در حالی که کناف نیز نوعی سقف کاذب است اما سبک تر از آن می باشد. معمولا از کناف در طراحی دکوراسیون داخل منزل به جای سقف کاذب استفاده می شود، زیرا کناف هم سبک تر از سقف کاذب است و هم شکل پذیر تر می باشد. مثلا برای طرح های سفارشی سقف، از صفحه های روکش دار گچی استفاده می شود تا زیبایی آن دوچندان شود. به دلیل یکی بودن این دو محصول، به کناف هایی که برای سقف به کار می روند سقف کاذب کناف گفته می شود. 

یکی دیگر از تفاوت های سقف کاذب و رابیتس ها با کناف، در نحوه نصب و هزینه آن ها می باشد. معمولا استفاده از سقف کاذب کناف، علاوه بر افزایش زیبایی کار، بسیار مقرون به صرفه تر از نصب سقف های کاذب نیز می باشد.