سقف کاذب پذیرایی

امروزه در پروژه‌های بازسازی ساختمان استفاده از سقف کناف پذیرایی برای ایجاد جلوه ی بصری زیبا و چشم نواز امری بسیار مهم است که در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی تاثیر فراوانی می‌گذارد.
در طراحی سقف بنا از سقف کاذب استفاده می شود که امکان طراحی نورپردازی سقف ساختمان نیز فراهم می شود و در نتیجه یک محیط شیک و زیبا را ایجاد می کند.پس باید به طراحی سقف کاذب پذیرایی توجه ویژه‌ایی شود. مانند فردی حرفه‌ای، وظیفه شما زیبایی شناسی و تعیین کاربرد یک مکان است. در این مقاله درباره نحوه انتخاب بهترین طرح‌‌های سقف کاذب اطلاعات کاربردی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. بدون تردید این اطلاعات هنگام انتخاب سقف کاذب به شما کمک خواهد کرد.

 طراحی سقف کاذب پذیرایی درست مانند پرده و مبلمان ضروری شده است. جمله رایجی وجود دارد که می‌گوید: خانه نشان دهنده شخصیت و دکوراسیون نمایانگر سبک زندگی شما است. بنابراین انتخاب سقف کاذب پذیرایی، بیانگر سلیقه و خلاقیت شما می‌باشد.

طرح کاذب پذیرایی باید هوشمندانه و با مهارت باشد. این کار تکمیل کننده اجزای دیگر پذیرایی مانند روشنایی، مبلمان، کف و غیره است.

همچنین باید هزینه سقف کاذب مقرون به صرفه باشد. انتخاب سقف کاذب پذیرایی باید تعمیر و نگهداری آسانی داشته و هزینه طراحی آن نیز منطقی باشد.

سقف کاذب پذیرایی

سقف کاذب پذیرایی چیست

سقف کاذب پذیرایی چیست

 سقف کاذب به عنوان پوششی بر روی سقف اصلی ساختمان اجرا می‌گردد. این نوع سقف در بخش‌های مختلف منزل قابل اجرا است. مهم‌ترین بخش منزل از منظر طراحی، پذیرایی منزل است. چرا که دکوراسیون، زیبایی و ابزار به کار برده شده در آن همواره مورد توجه قرار میگیرد. علاوه بر زیباسازی فضا، سقف کاذب به عنوان پوششی برای کابل‌های برق ، شیر‌آلات و تاسیسات آب و گاز و … عمل می‌کند. البته که اجرای سقف کاذب موجب کاهش ارتفاع سقف می گردد. سقف کناف نسبت به سایر سقف‌ها وزن کمتری داشته و به راحتی قابل نصب و اجرا می‌باشد. در این نوع سقف به راحتی می توان از انواع نورپردازی‌ها استفاده کرد. از نظر جنس، مصالح مورد استفاده در اجرای سقف کاذب پذیرایی می‌توان آن را به انواع سقف کاذب پذیرایی گچی ، سقف کاذب پذیرایی چوبی ، سقف کاذب پذیرایی طلقی و … دسته‌بندی کرد. علاوه بر آن بر‌اساس سبک طراحی نیز به انواع مدرن ، ساده و لوکس تقسیم‌بندی می‌شود.

کاربرد سقف کاذب

کاربرد سقف کاذب

کاربرد سقف کاذب

معمولا از سقف‌های کاذب برای مخفی کردن سیم‌ها، عایق صدا، ایمنی در برابر آتش، بازده انرژی و افزایش مقاومت در برابر رطوبت و افتادگی استفاده می‌کنند. در گذشته معمولا سقف‌های کاذب از تخته‌های گچ ساخته می‌شدند. اما امروزه استفاده از سقف‌های کاذب نه تنها کاربردی هستند بلکه تزئینی نیز می‌باشند.

 جدیدترین طرح‌های سقف کاذب پذیرایی

 جدیدترین طرح‌های سقف کاذب پذیرایی

جدیدترین طرح‌های سقف کاذب پذیرایی

طراحی سقف کاذب پذیرایی باید به نیازهای اقلیمی، کاربردی و زیبایی اتاق اضافه شود. از یک سقف کاذب ساده گرفته تا یک سقف کاذب رنگی جذاب، این لیست به همین ترتیب ادامه دارد.

زمانی که مشتری به فردی حرفه‌ایی مراجعه می‌کند، لیستی از خواسته‌های رویایی‌اش از طرح‌های سقف کاذب پذیرایی را ارائه می‌دهد. در اغلب مواقع، افراد فقط به زیباسازی اتاق خود اهمیت می‌دهند. بنابراین شما مسئول انتخاب، طراحی و اجرای سقف کاذب پذیرایی هستید.

برای مثال، طراحی سقف کاذب پذیرایی آپارتمان با طراحی سقف کاذب پذیرایی بزرگ متفاوت است. پس مهم است که معمار یا طراح داخلی به همه جوانب ایده‌های سقف کاذب پذیرایی توجه کند.

طراحی‌های مدرن سقف کاذب پذیرایی علاوه بر افزایش زیبایی، مزایای بسیار دیگری دارد.

الف.طرح‌های سقف کاذب با لایه‌های مدرن خلاقانه 

اگر قصد دارید بدون پرداخت هزینه بازسازی ساختمان گزاف اتاق پذیرایی خود را جذاب کنید، از سقف کاذب ساده استفاده نمایید. طرح‌های سقف کاذب پذیرایی یک لایه جدیدترین  و مناسب‌ترین طرح‌های سقف کاذب برای فضاهای کوچک است. سقف کاذب اتاق را با رنگ خنثی سایه بزنید و به همان شکل رها کنید یا می‌توانید چند چراغ سقفی زیبا را به اتاق اضافه کنید.

سقف کاذب یک لایه برای اتاق‌های پذیرایی با فضای داخلی مینیمالیستی مناسب است.

اگر فضای بزرگتری دارید، از سقف کاذب چند لایه استفاده کنید. سپس برای روشنایی می‌توانید چراغ‌های LED نصب کنید. سقف کاذب اتاق پذیرایی هرگز نباید با کاربرد و زیبایی آن تطابق داشته باشد.

همچنین امکان تهیه سقف کاذب چند لایه با طرح جعبه وجود دارد. افزودن لوستر به جعبه‌های واژگون، سقف کاذب را لوکس نشان می‌دهد.

ب. سقف کاذب چتری برای اتاق پذیرایی

اگر قصد دارید مهمانانتان را تحت تاثیر قرار دهید، به دنبال سقف کاذب پذیرایی چتری باشید. این سقف اتاق را جذاب و برجسته نشان می‌دهد. این سقف کاذب دارای هزینه کمی است. همچنین باعث گرم شدن اتاق پذیرایی می‌شود.

نکته: اگر به دنبال انرژی بیشتر و سرزندگی هستید، از رنگ‌های روشن برای سقف کاذب چتری و از سایه روشن برای بقیه سقف کاذب رنگی استفاده کنید.

ج. سقف کاذب رنگی

وقتی درباره طراحی‌های رنگی سقف کاذب صحبت می‌کنیم، همیشه امکان بازی با رنگ‌ها و طرح ایده‌های متنوع وجود دارد.

این روزها سایه‌های خنثی و نامحسوس ترند هستند. بنابراین، استفاده از چنین سایه‌هایی در سقف کاذب رنگی برای اتاق پذیرایی به زیبایی خانه شما می‌افزاید.

چهار دیوار اتاق پذیرایی را با سایه روشنی از رنگ کرم، رنگ آمیزی و سپس با سقف کاذب سفید رنگ ست کنید. همچنین رنگ آمیزی سقف کاذب اتاق پذیرایی با رنگ بژ به خوبی با دیوارهای پاستلی رنگ ست می‌شود. برای ایجاد تفاوت، در اتاق پذیرایی از رنگ‌های خنثی و پاستلی و در اتاق‌های دیگر از سایه روشن استفاده کنید.

علاوه بر این امکان ترکیب دو یا چند رنگ وجود دارد که منجر به ایجاد سقف کاذب زیبایی برای اتاق پذیرایی می‌شود. به عنوان مثال ، یک صفحه سقف کاذب رنگ سبز دریایی اضافی به یک طرح سقف کاذب اتاق نشیمن سفید اضافه کنید.

نکته: می‌توانید به اتاق پذیرایی خود با وسایلی مانند فرش، گیاهان آپارتمانی، آثار هنری و غیره سرزندگی و نشاط بخشید.

د. سقف کاذب دارای لامپ برای اتاق پذیرایی

سقف کاذب کناف پذیرایی

سقف کاذب کناف پذیرایی

سقف‌های کاذب لامپ دار بسیار متنوع هستند. بنابراین با استفاده هوشمندانه و خلاقانه از چند لامپ در سقف کاذب اتاق پذیرایی، آن را به یک شاهکار تبدیل کنید.

سقف‌های کاذب با چراغ‌های توپی جز جدیدترین طرح‌ها و از زیبایی بی نظیری برخوردار هستند. با رنگ‌ها و گرمای مختلفی موجود هستند.

همچنین می‌توانید چراغ‌های توپی را متضاد با رنگ سقف کاذب اتاق پذیرایی انتخاب کنید یا می‌توانید برای نمای بهتر چراغ‌ها را به صورت متوالی نصب کنید.

ه. سقف کاذب دارای ۲ پنکه برای اتاق پذیرایی

سقف کاذب دارای ۲ پنکه برای اتاق پذیرایی

سقف کاذب دارای ۲ پنکه برای اتاق پذیرایی

اگر می‌خواهید در اتاق پذیرایی خود از سقف کاذب دارای ۲ پنکه استفاده کنید، به منظور نورپردازی بهتر در اتاق پذیرایی سراغ لامپ‌های توپی بروید.

همچنین می‌توانید پنکه‌های سقفی چراغ دار را انتخاب کنید تا چندین لایه به سقف کاذب ساده اتاق شما اضافه شود.

و. سقف کاذب چوبی برای اتاق پذیرایی

سقف کاذب چوبی برای اتاق پذیرایی

سقف کاذب چوبی برای اتاق پذیرایی

برای اینکه به پذیرایی خود جلوه‌ای هنری بدهید، سقف کاذب چوبی را انتخاب نمایید.در معماری امروزه سقف‌های کاذب چوبی در حال محبوب شدن هستند. این طرح سقف کاذب نشان دهنده علاقه ساکنان به طبیعت است. گنجاندن طرح سقف کاذب چوبی در هر قسمت از خانه شما آن را بی‌نظیر می‌کند.

چوب، به عنوان ماده‌ای برای دکوراسیون داخلی، از نظر زیبایی شناختی بی بدیل است. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان طراحی سقف‌های کاذب چوبی را ترجیح می‌دهند. از چوب در انواع دکوراسیون داخلی از جمله ایجاد سقف‌های کاذب در قسمت‌های مختلف خانه استفاده می‌شود.  چوب از جمله مصالحی است که برای ایجاد سقف کاذب استفاده می‌شود.

  می‌توان از چوب در ترکیب با مواد دیگر مانند POP، گچ، فلز، شیشه و … استفاده کرد.همچنین امکان افزودن عناصر مختلف طراحی و چراغ‌های متنوع به ساختارهای چوبی وجود دارد. سقف‌های کاذب چوبی دارای الگوها و بافت‌های طبیعی متنوعی هستند. همچنین می‌توانید آنها را در رنگ‌های دلخواه خود رنگ آمیزی کنید. نصب آنها نیز آسان است زیرا از پیش ساخته شده و با کمک پیچ و میخ در سقف نصب می‌شوند. یک سقف چوبی با کیفیت خوب نیز دوام زیادی خواهد داشت و در عین حال به مالک کمک می‌کند تا ظاهری لوکس برای اتاق داشته باشد. در مقایسه با سایر موادی که برای ایجاد سقف های کاذب پذیرایی استفاده می‌شود، چوب گران‌تر است. مهمتر از آن، سقف‌های کاذب چوبی برای آب و هوای سرد مناسب است. دسته بندی نمود.

ز. سقف کاذب تقسیم کننده فضا برای اتاق‌های پذیرایی و ناهار خوری

سقف کاذب تقسیم کننده فضا برای اتاق‌های پذیرایی و ناهار خوری

سقف کاذب تقسیم کننده فضا برای اتاق‌های پذیرایی و ناهار خوری

اغلب مردم تمایل دارند اتاق پذیرایی را به یک اتاق ناهار خوری توسعه دهند. بنابراین اگر قصد جداسازی اتاق پذیرایی و اتاق ناهار خوری را دارید و از طرفی به زیبایی آن اهمیت می‌دهید از سقف‌های کاذب جدا کننده فضا استفاده کنید.

دو سقف کاذب برای اتاق طراحی شده است، یکی برای هر منطقه. چراغ‌ها با یکدیگر جفت شده، نور را پخش و توزیع می‌کنند و کارایی اتاق را افزایش می‌دهند.

ح. سقف کاذب هوشمند برای اتاق پذیرایی

سقف کاذب هوشمند در وسط اتاق پذیرایی به محیط  شور و نشاط می‌بخشد.

اغلب چراغ‌ها نقش عمده‌تری نسبت به ساختار سقف دارند. اما اگر سقف کاذب به درستی نصب نشود، حتی بهترین و هوشمندترین چراغ‌ها نیز جذابیت و تاثیر مطلوبی نخواهند داشت.

در نتیجه برای داشتن فضایی بسیار دلچسب، از سقف کاذب نیمه شفاف با چراغ‌های تغییر رنگ پنهان استفاده کنید. همچنین امکان تغییر شدت نور چراغ‌های سقفی کاذب با توجه به روحیه شما یا فصل وجود دارد.

ج:سقف کاذب پذیرایی رابیتس

سقف کاذب پذیرایی رابیتس

سقف کاذب پذیرایی رابیتس

سقف‌ کاذب رابیتس، از اولین سقف‌های کاذب می‌باشد که در ساختمان‌ها از آن استفاده شد و برای اجرای آن از متریال رابیتس استفاده می‌شود. این مدل از سقف دارای تنوع زیادی در طرح است و برای پذیرایی گزینه مناسبی می‌باشد.

ه. سقف کاذب پذیرایی طلقی

سقف کاذب پذیرایی طلقی

سقف کاذب پذیرایی طلقی

 

همان‌طور که گفته شد، انواع مختلفی از سقف‌های کاذب وجود دارد. مانند سقف کاذب طلقی. برای پذیرایی نیز می‌توان از سقف‌های طلقی استفاده نمود. از مزیتهای این سقف می‌توان به قابلیت بالای آن برای نورپردازی اشاره کرد. معمولا سقف کاذب اشپزخانه و سقف کاذب سرویس بهداشتی و حمام از این نوع سقف می‌باشد.

چگونه بهترین سقف کاذب را برای اتاق پذیرایی انتخاب کنیم؟

بهترین سقف کاذب برای اتاق پذیرایی

بهترین سقف کاذب برای اتاق پذیرایی

آ. به فضای اتاق پذیرایی خود توجه کنید.

هنگام ایجاد سقف کاذب، برای جلوگیری از اشتباه در محاسبه اندازه و ابعاد، باید به فضای اتاق پذیرایی خود دقت کرد.

حداقل ارتفاع سقف کاذب اتاق پذیرایی از زمین باید تقریبا ۸.۵ تا ۹ فوت و فاصله بین سقف و سقف کاذب اتاق باید حداقل  ۸ اینچ باشد.

اتاق‌های پذیرایی برای دور هم جمع شدن و استراحت است. پس انتخاب یکی از طرح‌های سقف کاذب نیز باید یک محیط آرام را فراهم کند. اتاق نباید خیلی خلوت یا شلوغ باشد.

ب. موقعیت چراغ‌های سقف کاذب برای اتاق پذیرایی را مشخص کنید.

محاسبه ارتفاع چراغ‌های سقف کاذب درست به اندازه انتخاب چراغ‌های تزئینی دارای اهمیت بسیاری است. ارتفاع سقف کاذب نباید خیلی کم و درهم باشد. قبل از شروع کار، چراغ‌های سقف کاذب را انتخاب کنید. همچنین موقعیت چراغ‌های سقف را نیز در نظر بگیرید.

چراغ‌هایی که در انتها نصب می‌شوند، اتاق را به درستی روشن نمی‌کنند. همچنین چراغ‌های بسیار کوچک نیز باعث تاریکی اتاق می‌شوند. ابتدا از بین طرح‌های سقف کاذب، طرح مورد نظر خود و سپس چراغ‌ها را انتخاب کنید یا برعکس. اما مطمئن شوید که قبل از نصب انتخاب و موقعیت‌یابی را انجام می‌دهید.

برندهایی مانند TISVA ،Jaquar ،K-lite و … دارای چراغ‌های زیبا و متنوعی هستند.

ج. باید امکان استفاده آسان از خطوط سرویس در سقف کاذب اتاق پذیرایی وجود داشته باشد.

سقف‌های کاذب مدرن باید به سادگی امکان دسترسی به خطوط سرویس را فراهم کنند. سقف‌های کاذب به سیم‌ها، لوله‌ها، سنسورهای دود و غیره دسترسی دارند. این محصولات به تعمیر و تعویض دائمی نیاز دارند. در نتیجه سقف کاذب نباید از انجام هیچ یک از این کارها جلوگیری کند.

این اتفاق نه تنها کار را دشوار می‌کند بلکه به سقف نیز خسارت وارد می‌کند. در نتیجه ناگزیر به پرداخت هزینه بیشتری برای نصب سقف کاذب می‌شوید.

د. سقف کاذب اتاق پذیرایی را با وسایل ست کنید.

ست کردن سقف کاذب اتاق پذیرایی با وسایل

ست کردن سقف کاذب اتاق پذیرایی با وسایل

در ادامه چند نکته درباره سقف کاذب اتاق پذیرایی را بیان می‌کنیم:

۱. می‌توانید رنگ سقف کاذب را متضاد با رنگ دیوارها انتخاب کنید. برای دیوارها از رنگ سبز روشن برای دیوارها انتخاب و آن را با سقف کاذب سبز تیره ست کنید.

۲. ست کردن کفپوش و سقف کاذب اتاق پذیرای، زیبایی چشمگیری به اتاق می‌بخشد. همچنین می‌توانید برای دیوارها از رنگ‌های تیره و برای کف و سقف از رنگ روشن‌تر استفاده کنید.

۳. از گیاهان در سقف کاذب اتاق پذیرایی استفاده کنید. می‌توانید از گیاهان طبیعی و مصنوعی استفاده کنید. با این وجود، اگر گیاهان طبیعی را انتخاب نمودید، مطمئن شوید که به اندازه کافی نور خورشید و آب به آنها می‌رسد.

۴. رنگ سقف کاذب را با رنگ مبلمان ست کنید. این کار به اتاق شما ظاهری جذاب می‌بخشد.

متداول‌ترین مواد استفاده شده در سقف کاذب:

متداول‌ترین مواد استفاده شده در سقف کاذب پذیرایی

متداول‌ترین مواد استفاده شده در سقف کاذب

۱. گچ:

گچ به دلیل جذابیت زیاد مورد استفاده قرار گرفت. این نوع سقف کاذب به شکل تخته‌های مربعی در کارخانه ساخته شده و در سقف‌های سبک از آن استفاده می‌شود.

۲. گچ پاریس (POP):

این نوع سقف کاذب به دلیل انعطاف پذیری بالای گچ پاریس بسیار رایج است. بنابراین به آسانی شکل و حالت می‌گیرند. دوام بالایی دارند و حتی در شرایط مختلف آب و هوایی نیز عایق خوبی هستند.

۳. چوب:

با استفاده از سقف‌های چوبی دکوراسیون اتاق را گرم، روستایی یا مدرن جلوه دهید. این سقف‌ها با قرار دادن بلوک‌ها یا ورقه‌های چوبی ( با روکش‌ها یا براق کننده چوب) روی سقف‌های سازه‌ای نصب می‌شوند.

۴. فلز:

سقف فلزی دارای ورقه‌های فلزی معلق روی یک توری قابل مشاهده است. ورقه‌های فلزی با نوعی آجر ازپیش ساخته شده آماده نصب هستند.

۵. پی وی سی:

اگر قصد استفاده از سقف کاذب مقاوم در برابر آب را دارید، ورقه‌های PVC (پلی وینیل کلراید) را انتخاب کنید.

۶. شیشه‌های رنگی:

سقف کاذب کناف پذیرایی - شیشه‌های رنگی

سقف کاذب کناف پذیرایی – شیشه‌های رنگی

چطور می‌توان به یک سقف شیشه‌ایی ظاهری تزئینی بخشید؟ می‌توان صفحات شیشه‌ای را روی سقف‌های کاذب POP، گچی یا چوبی ثابت کرد.

مزایا و معایب استفاده از سقف کاذب:

مزایا

  • زیبا و دلچسب
  • پنهان سازی سیم‌های برق
  • خنک نگه داشتن اتاق
  •  عایق صدا
  • کاهش ارتفاع سقف 
  • کاهش هزینه‌ مصرف انرژی

معایب

  • محدود سازی فضای اتاق 
  • نیاز به مراقبت دارد. 
  • مانند سقف‌های سنتی ماندگاری ندارد.
  • خطر افتادن وسایل

استفاده از سقف کاذب با طراحی داخلی قدیمی یا جدید، به فضای خانه طراوت می‌بخشد. همچنین محیط دنجی ایجاد می‌شود و هزینه و مصرف انرژی کاهش می‌یابد که مزیت بزرگی است.

نتیجه گیری

سقف کاذب کناف پذیرایی

سقف کاذب کناف پذیرایی

طرح‌های سقف کاذب برای اتاق‌های پذیرایی امکانات و تنوع نامحدودی دارند. باید آگاهانه و هوشمندانه بهترین طراحی سقف کاذب را انتخاب کنید

در این مقاله درباره انواع سقف کاذب اتاق پذیرایی و نحوه انتخاب هوشمندانه آنها صحبت کردیم.

انتخاب سقف کاذب مناسب باعث صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی می‌شود. در نتیجه، سقف کاذب ارزش سرمایه گذاری را دارد. 

همچنین سقف‌های کاذب دارای مزایای دیگری مانند عایق صدا و حرارت و افزایش صدا هستند. بنابراین  اتاق پذیرایی شما راحت‌تر و دلچسب‌تر خواهد بود.

با کمک حس زیبایی شناسی خود و این اطلاعات، بهترین و کاربردی‌ترین طرح سقف کاذب را برای اتاق پذیرایی انتخاب نمایید.

 

تماس بگیرید : ۰۹۱۲۶۲۱۴۶۱۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *