با دیوار کناف و ویژگی های آن آشنا شوید

در چند دهه گذشته استفاده از کناف کاری به دلیل ویژگی‌ها و کاربرد آنها به طور چشمگیری افزایش یافته است. دیوار کناف که با نام دیوار کاذب نیز شناخته می‌شود تاثیر غیر قابل باوری در زیبایی دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان دارد. یکی از مزایای اصلی دیوارها و سقف‌ های کاذب در بازسازی ساختمان نصب آسان آنهاست. به عبارتی دیوار و سقف کاذب جز ساخت و سازهای خشک محسوب می‌شوند و از پیش ساخته می‌باشند. بنابراین هنگام اجرا و نصب به گچ کاری و … نیاز نیست و تنها با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند. برای جزئیات بیشتر درباره دیوار کاذب تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کناف دیوار، مزایا و کاربرد آن

دیوار پوش - کناف دیوار، مزایا و کاربرد آن

کناف دیوار نوعی دیوار کاذب از پیش ساخته است که برای جدا کردن فضاها و دیوارهای پیرامونی از یکدیگر کاربرد دارند. دیوار کاذب نقش مهمی در زیبایی فضا دارد. همچنین این دیوارها غیر باربر هستند و تحمل وزن زیاد را ندارد. در این قسمت می‌خواهیم درباره مزایا و کاربرد کناف دیوار صحبت کنیم. 

از اصلی‌ترین مزایای کناف دیوار سبک وزن بودن آن است که بار مرده ساختمان را کم می‌کند، بنابراین برای مناطق زلزله‌خیز مناسب است زیرا در برابر زلزله مقاومت دارد و به دلیل وزن کم تلفات جانی به بار نمی‌آورد. همچنین مزیت سبک وزن بودن آن‌ها باعث می‌شود تا هزینه حمل‌ونقل آن‌ها مقرون به صرفه باشد. مزیت بعدی که مورد توجه قرار می‌گیرد نصب آسان و عدم نیاز به خشک شدن مصالح است، زیرا کناف دیوار جزء مصالح خشک قرار می‌گیرد.

دیوار کناف - کناف دیوار، مزایا و کاربرد آن

همین امر باعث می‌شود تا برای استفاده در فصل زمستان و مناطق سرد مناسب باشد. عایق صدا بودن کناف دیوار از دیگر مزیت‌های آن است که باعث می‌شود در صورت ایجاد سروصدا مزاحمت کمتری برای دیگران ایجاد شود. دسترسی راحت و آسان به تاسیسات ساختمان نیز مزیت بعدی کناف دیوار است. در صورت بروز مشکل یا خرابی در تاسیسات، برطرف کردن آن هنگامی که کناف دیوار وجود دارد بسیار راحت‌تر می‌باشد. همچنین اگر خود دیوار کاذب آسیب ببیند تعویض آن آسان است. به دلیل آکوستیک بودن، وزن کم و دیگر ویژگی‌هایی که بررسی کردیم، کناف دیوار علاوه بر دکوراسیون داخلی منزل در رستوران‌ها، شرکت‌ها و ادارات به عنوان پارتیشن کاربرد دارد. همچنین در سینما، تئاتر، سالن‌های کنفرانس و محیط‌هایی که به عایق صدا نیاز دارند به کار برده می‌شوند. 

کاربرد دیوار کناف در دکوراسیون داخلی

دیوار کناف - کاربرد دیوار کناف در دکوراسیون داخلی

بدون شک همه افراد تمایل دارند که پس از چند ساعت کاری طاقت فرسا، اوقات آرام و لذت بخشی را با اعضای خانواده بگذرانند. دکوراسیون داخلی خانه نقش بسیار مهمی در ایجاد فضایی آرام، دنج و لذت بخش دارد. یکی از روش‌های زیبا سازی دکوراسیون داخلی استفاده از دیوار کناف در طراحی دکوراسیون داخلی است. برخی از کاربرد‌های دیوار کناف در دکوراسیون داخلی عبارتند از:

دیوار کناف در اتاق نشیمن

دیوار کناف - دیوار کناف در اتاق نشیمن

از آنجا که افراد بیشتر وقتشان را در اتاق نشیمن می‌گذارند و اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند. حال و هوای اتاق نشیمن بسیار اهمیت دارد. با استفاده از طراحی کناف پذیرایی می‌توان اتاق را به زیباترین و شیک‌ترین طراحی‌ها آراست. برای مثال می‌توان  دیوار پشت تلویزیون را به جذاب‌ترین نحو ممکن تزیین کرد. همچنین می‌توان با بهره گیری از طراحی نورپردازی کناف در دیوارها علاوه بر زیبایی، میزان روشنایی مورد نیاز را تنظیم کرد.

دیوار کناف در اتاق خواب

دیوار کناف - دیوار کناف در اتاق خواب

یکی دیگر از کاربردهای دیوار کناف در طراحی نورپردازی سقف کاذب اتاق خواب می‌باشد. از آنجا که در دیوارهای کاذب امکان تعبیه لامپ‌های پنهان وجود دارد، اجرای طرح‌های نورپردازی‌ ممکن است. برای مثال می‌توان دیوار اتاق خواب را با استفاده از این قابلیت به چراغ خواب زیبایی تبدیل کرد. همچنین می‌توان در اتاق خواب لامپ‌ها و زاویه نور را به گونه‌ای تنظیم نمود که برای فرزندتان سرگرم کننده باشد و به راحتی بخوابد.

ساختار دیوار کناف

ساختار دیوار کناف

 

دیوار کناف از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:

دیوار کناف - ساختار دیوار کناف

 • استاد و رانر: سازه‌های فلزی کناف از جنس گالوانیزه می‌باشند. اغلب در تولید دیوار کناف استاد (ستون و تکیه گاه عمودی) و رانر (تکیه گاه افقی) کاربرد دارند.
 • پانل‌ها: در مجموع پانل‌ها یا از گچ هستند یا از سیمان. پانل‌های گچی دارای انواع مختلفی مانند پانل سقف کاذب گچی ساده، پانل‌های گچی ضد حریق و … است. پانل‌های سیمانی از سیمان پرتلند و الیاف شیشه تولید می‌شوند.
 • اتصالات: اتصالات مورد استفاده در ساختار دیوار کناف عبارتند از: پیچ و رولپلاک، پیچ مته‌ایی، پیچ نوک تیز.
 • مصالح سیلانت و درزگیر بتونه: نوار و بتونه درزگیر، گچ پوششی و نوار چسب جداکننده.
 • عایق‌های صوتی و حرارتی: برای ایجاد قابلیت عایقی از پشم شیشه، پشم سنگ و پلی استایرن استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از دیوار کناف

دیوار کناف - مزایای استفاده از دیوار کناف

 • دیوارهای کناف عایق خوبی برای صدا هستند، همچنین می‌توانید با به کارگیری از عایق‌های پشم سنگ و  فوم پلی استایرن این دیوارهای کناف را تبدیل به عایق حرارتی کرد.  
 • بعد از نصب دیوارهای کناف باید آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرد یا حتی می‌توان از کاغذ دیواری استفاده کرد، که خوشبختانه نیازی به گچ‌کاری نیست و همین امر باعث تسریع اجرا شدن پروژه خواهد شد. 
 • در دیوار کناف انواع شکل‌های منحنی، گرد و … به راحتی قابل اجرا هستند. 
 • استفاده از دیوار کاذب نیاز به نیروی انسانی کمی دارد، همچنین نخاله ساختمانی کم‌تری تولید می‌شود.

 

معایب استفاده از کناف دیوار

 • معایب دیوار پوش کناف

 

 • کناف دیوار در برابر ضربه آسیب‌پذیر است اما نکته مهم این است که قابلیت تعویض دارد. 
 • به کارگیری از کناف دیوار در حمام و سرویس‌های بهداشتی به دلیل وجود رطوبت امکان‌پذیر نیست.
 • در صورت عدم استفاده از عایق پشم سنگ و پلی استایرن صدای توخالی و طبل مانندی دارد که باعث کم‌تر شدن میزان عایق صدا بودن آن می‌شود. 

روش اجرای کناف دیوار

دیوارهای کاذب را می‌توان به دو صورت با سازه و بدون سازه اجرا کرد. در این قسمت می‌خواهیم درباره این دو روش صحبت کنیم. 

دیوار کناف بدون سازه

دیوار کناف - روش اجرای کناف دیوار

برای اجرای دیوار کناف بدون سازه از یک پنل گچی ساده یا پنل گچی عایق پشم سنگ و پلی استایرن استفاده می‌کنند. در مرحله بعد با استفاده از چسب خمیری، کناف دیوار را به دیوار اصلی می‌چسبانند. سپس در صورت وجود شکاف یا درز آن‌ها را با نوار چسب مخصوص درز‌گیری می‌کنند. اگر می‌خواهید دیواری کاملا صاف و شیک داشته باشید مراحل اجرای آن را به فردی متبحر و باتجربه بسپارید. 

دیوار کناف با سازه

دیوار کناف با سازه

در این روش صفحات گچی از پیش ساخته شده را بر روی زیرساخت‌ها (اجرا شده بر روی دیوار اصلی یا جدا از دیوار اصلی) نصب می‌کنند. در مرحله بعد بین دیوار اصلی و دیوار کاذب لایه‌ای قرار می‌گیرد تا فواصل موجود پر شوند. مزیت اجرای دیوار کناف با استفاده از سازه این است که فاصله بین دیوار اصلی و دیوار کناف، فضای مناسبی برای نصب عایق و پنهان شدن تاسیسات هستند. 

نتیجه‌گیری

امروزه مردم به زیبایی منازل خود بیشتر از گذشته اهمیت می‌دهند. در حال حاضر استقبال مردم از دیوار کاذب بسیار بیشتر از رنگ و کاغذ دیواری است. دیوار کناف به دلیل وزن کم، آکوستیک بودن، منعطف بودن در نصب و اجرا و … مورد توجه عموم قرار گرفته است. قیمت مناسب این دیوارها باعث شده‌ تا هزینه بازسازی منازل بسیار کم شود، همچنین عایق بودن آن‌ها سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و متعاقبا کاهش هزینه‌ها خواهد شد. 

 

تماس بگیرید : ۰۹۱۲۶۲۱۴۶۱۱

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

09126214611