بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان عموما مجموعه از فعالیت هایی است که بر روی ساختمان های قدیمی انجام میگرد تا آنها را دوباره قابل سکونت کنند و جلوه و زیبایی آنها را چندین برابر نمایند. انجام باز سازی ساختمان ها به ۲ صورت جزئی و کلی قابل پیاده سازی است که در روش جرئی فقط بخش مشخصی از ساختمان بازسازی می شود و در روش کلی تمامی قسمت های یک ساختمان چه بیرونی و چه داخلی مورد مرمت و بازسازی قرار می گیرند در بازسازی ساختمان از کناف کاری و گچ کاری و تزئینات نمای بیرونی و داخلی استفاده می‌شود.

طراحی نورپردازی نمای ساختمان

از آنجا که نمای ساختمان عامل مهمی در جلب توجه هر رهگذری به شمار می رود باید به زیبایی بصری آن توجه شود . در طول روز نمای ساختمان به خوبی به چشم می‌خورد زیرا نور خورشید بر آن می‌تابد اما در شب به دلیل وجود تاریکی، زیبایی نمای ساختمان دیده نمی‌شود. بنابراین می‌توانید با طراحی نورپردازی نمای ساختمان ، زیبایی نمای ساختمان خود را در شب نمایان کنید. هنگامی که نورپردازی نمای ساختمان را انجام می‌دهید، نمای منزل شما در شب همانند روز مانند یک الماس می‌درخشد.

قیمت نورپردازی نمای ساختمان معمولا به مساحت نما، درصد روشنایی و تعیین نوع منبع نوری بستگی دارد. از آنجایی که نورپردازی نقش بسزایی در زیبایی نمای منزل شما دارد باید طراحی آن را به افراد متخصص بسپارید تا با مهارت کافی این کار را انجام دهند. 

بازسازی ساختمان بهتر است یا نوسازی آن؟

بازسازی در مقایسه با نوسازی به هزینه‌ بیشتری نیاز دارد زیرا سبب تغییرات گسترده و ساخت‌‌و‌سازهای پیچیده می‌شود، همچنین این کار نیازمند مجوز می‌باشد. اما در نوسازی بعضی از قسمت‌های داخلی ساختمان را تغییر می‌دهند. یکی دیگر از مواردی که باعث تفاوت نوسازی و بازسازی می‌شود، زمان است. بازسازی به زمان طولانی نیاز دارد و برخلاف نوسازی که در زمان کوتاهی انجام می‌شود، بازسازی ماه‌ها طول می‌کشد.

بازسازی به بودجه بسیار زیادی نیاز دارد که معمولا هزینه‌ای بین ۷ تا ۱۰ درصد ارزش یک ساختمان است. در صورتی که ترمیم ساده یا نوسازی به هزینه‌ زیادی نیاز ندارد، پس در نظر گرفتن بودجه بسیار اهمیت دارد.

نوسازی و بازسازی در زمینه‌های زمان، گستره‌ی تغییرات، هزینه و تغییر در کارکرد ساختمان با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین به بودجه در نظر گرفته شده و انتظاری که از تغییرات ساختمان‌ داریم توجه کرده و با مشورت گرفتن از کارشناسان و متخصصان این زمینه، اقدام به تصمیم بگیرید که کدام روش متناسب با نیاز ساختمان شما می‌باشد.

 

انواع بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان شامل دو نوع بازسازی داخلی و بازسازی خارجی می‌باشد که بازسازی داخلی به بخش‌هایی مانند بازسازی سرویس بهداشتی، بازسازی آشپزخانه، بازسازی اتاق خواب، بازسازی پذیرایی و بازسازی کف ساختمان تقسیم می‌شود. بازسازی خارجی با محیط‌های بیرون در ارتباط بوده و شامل بازسازی تراس، بازسازی حیاط و بازسازی نمای بیرونی می‌شود.

هزینه بازسازی ساختمان

تعیین مقدار هزینه تمام شده برای بازسازی یک ساختمان مستقیما با نوع سبک معماری مورد نظر، متریال انتخابی جهت انجام بازسازی، عمر بنا، مساحت ساختمان و .. در ارتباط است. از جمله پارامترهای تاثیر گذار دیگر در مقدار هزینه بازسازی بنا، بررسی امکانات موجود در ساختمان از جمله کابینت های آشپزخانه، بازسازی سرویس بهداشتی و حمام، تغییر نقشه ساختمان و جا به جایی فضاها و دیوارکشی داخلی و یا تخریب و مکان قرارگیری بنا (به عنوان مثال طبقه ای که ساختمان در آن قرار دارد ) و … می باشد.

عوامل موثر بر هزینه بازسازی خانه

هزینه‌ بازسازی خانه به تغییراتی بستگی دارد که قرار است انجام شود. هرچه میزان تغییرات بیشتر شود، هزینه‌های مرتبط با بازسازی نیز بالاتر می‌رود. از آنجایی که حجم تعمیرات و مراحل بازسازی برای هر خانه‌ای متفاوت است بنابراین به طور دقیق نمی‌توان قیمت بازسازی را اعلام کرد. متراژ پروژه از عوامل موثر بر هزینه‌ بازسازی می‌باشد، هر چه پروژه‌ی شما متراژ بیشتری داشته باشد طبیعتا بازسازی به هزینه‌ بیشتری نیاز دارد.‌

در پروژه‌های بازسازی، برخی از پیمانکاران به بیمه کردن ساختمان می‌پردازند. این کار علاوه بر هزینه‌ بازسازی، هزینه‌ دیگری را نیز در بر می‌گیرد. کاغذ دیواری و سرامیک نیز از عوامل تاثیرگذار در بازسازی خانه‌ها می‌باشند، هر چه جنس و کیفیت کاغذ دیواری و سرامیک بهتر باشد، هزینه‌ بازسازی بالاتر می‌رود. 

نوع کاغذ دیواری

یکی از عواملی که تاثیر بسیار مستقیمی در هزینه بازسازی ساختمان دارد انتخاب نوع کاغذ دیواری می باشد. جنس کاغذ دیواری، کیفیت کاغذ دیواری، قابل شست و شو بودن یا نبودن و … ازجمله مواردی است که در تعیین هزینه بازسازی ساختمان دخیل است.

سرامیک، پارکت و کفپوش

نوع پوششی که برای بازسازی کفپوش ساختمان انتخاب می کنید بسیار مهم است و تاثیر مستقیمی بر قیمت و زیبایی ساختمان دارد. کفپوش های انتخابی می تواند سنگ، پارکت، سرامیک و … باشد.

بر طبق قوانین باز سازی و نوسازی ساختمان، تمامی عملیات جهت انجام این کار نیازی به مجوز ندارد و تنها برخی از اطلاحات و تعمیرات می بایست از شهرداری مجوز تایید بگیرند. در ادامه لیستی از اقداماتی که نیاز به اخذ مجوز ندارند را معرفی می کنیم.

تمامی فعالیت های مرتبط با تعمیر و تعویض نمای ساختمان

سیمان کاری و سفیدکاری

نقاشی ساختمان

تمامی فعالیت های مربوط به تعویض و تعمیر نمای ساختمان

کلیه تغییرات محوطه و حیاط ساختمان

ساخت استخر و یا حوض در صورتیکه منجر به از بین رفتن فضای پارکینگ نشود.

تعمیرات بام (از جمله قیرگونی، اسفالت، موزاییک و …)

تعویض درب ها و پنجره های ساختمان

تعویض و تعمیرات لوله کشی در ساختمان

نصب انواع کولر، هیتر، شوفاژ و …

حفر چاه فاضلاب

بررسی مواردی که نیاز به مجوز شهرداری دارد

تخریب دیوار های داخلی که بار اصلی بنا بر روی آن سوار است.

تغییر راه پله ها

تغییر و جابجایی دیوارهای پارکینگ در صورت ازبین رفتن فضای پارکینگ

تغییر و جابجابب قسمت هایی از ساختمان که طبق ضوابط و قوانین شهرسازی ممنوع است

اصل و کپی سند مالکیت

کپی شناسنامه و کارت ملی

کپی بنچاق ملک

جوابیه بیمه

جوابیه آتش نشانی

تکمیل فورم درخواست مجوز تغییرات

بازسازی ( RESTORATION ) به معنای مرمت ساختمان می‌باشد و در حالت کلی به فرایندی می گویند که ساختمان را به حالت اولیه خود برمی‌گرداند و بر طول عمر آن می‌افزاید. این فرایند بدون آنکه به تخریب زیادی نیاز داشته باشد به بهبود وضعیت ساختمان کمک بسیاری می‌کند. 

بازسازی کاربرد بسیاری در ساختمان‌های قدیمی و تاریخی دارد و بهترین گزینه برای تغییر اساسی ساختمان می‌باشد. در بازسازی ساختمان‌های قدیمی اقداماتی مانند پوشاندن سوراخ‌های دیوارها و تغییر در وسایل قدیمی انجام می‌گیرد. بنابراین ‌تعمیرات، تغییرات، نوسازی و یا ترکیبی از آن‌ها جزو بازسازی محسوب می‌شوند. 

 

مراحل بازسازی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • انتخاب نوع بازسازی
 • انتخاب پیمانکار حرفه‌ای و باتجربه
 • تعیین مقدار بودجه
 • طراحی
 • اخذ مجوزهای لازم
 • برنامه‌ریزی دقیق و اصولی
 • تخریب
 • آغاز عملیات‌های بازسازی
 • ارزیابی کیفیت و استانداردهای تعریف شده
 • تایید نهایی

بازسازی خانه قدیمی

با قدیمی شدن و بالا رفتن عمر ساختمان، تعمیر و بازسازی نیاز بیشتری پیدا خواهد کرد زیرا با گذشت زمان ممکن است در سیستم لوله‌کشی منازل، اختلالی ایجاد شود که اهالی آن منزل متوجه آن نشوند. در صورتی که بازسازی به تعویق بیفتد احتمال نمدار شدن دیوارها و آسیب به گچ وجود دارد. 

معمولا سیستم‌های ساختمان در اثر فرسودگی دچار آسیب شده و ضررهای بسیاری را به مصالح ساختمانی شما وارد خواهند کرد بنابراین به بازسازی نیاز خواهید داشت اما بازسازی را حتما به دلیل خرابی‌ها انجام نمی‌دهند بلکه گاهی این کار برای تغییر دکوراسیون و طراحی جدید انجام می‌گیرد. طراحی نورپردازی داخلی ساختمان از جمله کارهایی است که بسیاری از متخصصان برای زیبایی خانه‌ها اجرا می‌کنند.

برای بازسازی خانه‌های قدیمی می‌توانید اتاق‌های تو در تو را برداشته و اتاق‌هایی با سبک مدرن و امروزی ایجاد کنید همچنین می‌توانید دیوار آشپزخانه‌های قدیمی را برداشته و آن را اپن کرد. روش‌های دیگری مانند تغییر پله‌های قدیمی به پله‌های شیک و امروزی وجود دارد که تمام این کار‌ها باید توسط کارشناسان انجام بگیرد زیرا آن‌ها کار بازسازی را حرفه‌ای انجام خواهند داد.

بازسازی کف ساختمان

بازسازی کف ساختمان از روش‌هاییست که سبب تغییر دکوراسیون منزل شما می‌شود. این کار معمولا به وسیله‌ کندن سرامیک و یا نصب سرامیک جدید بر روی سرامیک قبلی انجام می‌گیرد و شامل بازسازی کف آشپزخانه، کف سرویس بهداشتی و.. می‌شود.

برای بازسازی کف ساختمان علاوه بر انتخاب نوع کفپوش باید به نحوه‌ی اجرا و نصب آن آن نیز توجه کرد. اجرای درست و اصولی کف ساختمان برای فضای خانه، زیبایی خاصی به ارمغان می‌آورد. مهم‌ترین مواردی که برای بازسازی کف ساختمان باید به آن توجه کرد شامل موارد زیر می شود:

 • میزان متراژ کف ساختمان
 • میزان بودجه مشتری
 • توجه به مسائل سرمایشی و گرمایشی
 • سلیقه‌ مشتری

بازسازی سرویس بهداشتی و هزینه آن

بازسازی سرویس بهداشتی نقش مهمی در دکوراسیون داخلی منازل دارد. معمولا بازسازی سرویس بهداشتی را بعد از بازسازی دیوارها انجام می‌دهند زیرا در بسیاری از موارد، نمدار بودن دیوارها به شیرآلات خراب و فرسوده سرویس بهداشتی بستگی دارد. در صورتی که کارشناسان تشخیص دادند که باید به تعویض شیرآلات بپردازید، حتما این کار را انجام دهید. 

با گذشت زمان عایق رطوبتی فرسوده شده و از بین می‌رود. بنابراین برای جلوگیری از نمدار شدن دیوارها بهتر است ایزوگام داخل ساختمان را تعویض نمایید. برای اینکار کف سرویس بهداشتی را تخریب کنید و کار عایق سازی را انجام دهید. هزینه‌ بازسازی سرویس بهداشتی به متراژ و نوع مصالح به کار گرفته شده، بستگی دارد. توجه داشته باشید که عایق کاری را فقط برای سرویس بهداشتی انجام نمی‌دهند. 

بازسازی اتاق خواب و هزینه آن

اتاق خواب از قسمت‌های مهم هر خانه‌ای می‌باشد زیرا حدود ۸ ساعت از شبانه روز را به استراحت در آنجا می‌پردازیم. بنابراین فضای آن باید به گونه‌ای باشد که احساس آرامش به شما دست دهد. شما می‌توانید برای بازسازی اتاق خواب به شخصی که قرار است از آن اتاق استفاده کند، توجه داشته باشید زیرا اتاق خواب کودکان با بزرگسالان متفاوت است.

رنگ اتاق خواب دختران و پسران نیز متفاوت می‌باشد، دختران معمولا علاقه‌ زیادی به رنگ‌ صورتی دارند. بنابراین برای بازسازی به سلیقه‌ افراد توجه داشته باشید. معمولا بازسازی اتاق خواب شامل تغییر رنگ دیوارها، کف، سقف و کمد دیواری می‌شود و هزینه‌های آن نیز به همین موارد بستگی دارد.

برای بازسازی خانه‌های قدیمی می‌توانید اتاق‌های تو در تو را برداشته و اتاق‌هایی با سبک مدرن و امروزی ایجاد کنید همچنین می‌توانید دیوار آشپزخانه‌های قدیمی را برداشته و آن را اپن کرد. روش‌های دیگری مانند تغییر پله‌های قدیمی به پله‌های شیک و امروزی وجود دارد که تمام این کار‌ها باید توسط کارشناسان انجام بگیرد زیرا آن‌ها کار بازسازی را حرفه‌ای انجام خواهند داد.

بازسازی آشپزخانه و هزینه آن

معماران معتقدند که آشپزخانه قلب خانه‌ محسوب می‌شود و در زیبایی دکوراسیون منزل نقش بسزایی دارد. برای بازسازی آشپزخانه ابتدا عایق کاری را انجام دهید سپس سقف و ستون را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که ستون‌ها به مقاوم سازی نیاز داشته باشند، باید کار مقاوم سازی را انجام دهید. همچنین به تعمیرسقفی که در اثر گرما و سرما دچار آسیب شده، بپردازید.

برای بازسازی آشپزخانه می‌توانید به تعویض وسایلی مانند کابینت‌ها پرداخت. کابینت‌ها نقش مهمی در دکوراسیون آشپزخانه دارند اما معمولا این کارهزینه‌ زیادی را به خود اختصاص می‌دهد بنابراین می‌توانید روش‌های دیگری را مانند نوسازی درب کابینت‌ها را انجام دهید که هزینه‌ کمتری در بر‌ داشته‌ باشد و بر زیبایی منزل شما تاثیر بگذارد. معمولا هزینه‌ بازسازی آشپزخانه به عواملی مانند متراژ کابینت‌ها، میزان کاشی کاری، دکوراسیون طراحی شده و … بستگی دارد.

بازسازی اتاق پذیرایی و هزینه آن

اتاق پذیرایی از بخش‌هایی است که افراد خانواده را دور هم جمع می‌کند. برای همین باید به گونه‌ای طراحی شود که دارای انرژی و آرامش خاصی باشد. در هنگام بازسازی پذیرایی خانه‌های کوچک معمولا از رنگ‌های روشن که زیبایی خانه شما را چند برابر می‌کنند استفاده می‌نمایند.

بازسازی‌سالن پذیرایی شامل تعویض رنگ دیوارها، استفاده از کاغذ دیواری، تغییر نوع کفپوش و تغییر نوع سقف می‌باشد. طراحی سقف کناف و سقف کاذب به دلیل هزینه‌های پایین و صرفه‌جویی در زمان، گزینه‌های مناسبی برای تغییرات سقف می‌باشند. بنابراین هزینه‌های بازسازی اتاق پذیرایی به میزان متراژ و متریال به کار رفته بستگی دارد.